pamjet e para të punëtorëve të bllokuar në një tunel – Shqip

by admin
Spread the love

Imazhet e para të 41 punëtorëve të bllokuar më shumë se një javë pasi një tunel rrugor u shemb në Himalajet indiane u publikuan sot dhe i tregojnë ata duke qëndruar në një hapësirë ​​të vogël, duke komunikuar me shpëtimtarët.

Burrat janë bllokuar që nga 12 nëntori, kur një tunel rrugor 4.5 km në ndërtim u shemb në një autostradë, pjesë e një rruge pelegrinazhi hindu në shtetin Uttarakhand.

Autoritetet thonë se të bllokuarit janë të sigurt dhe kanë akses në dritë, oksigjen, ushqim, ujë dhe ilaçe. Megjithatë, ata nuk kanë specifikuar se çfarë e shkaktoi shembjen, ndonëse në zonë ka pasur shumë rrëshqitje dherash, përmbytje dhe tërmete.

Përpjekjet për të nxjerrë punëtorët janë vonuar nga vështirësia e sajimit të një vrime në mbeturinat nga shembja e tunelit për të instaluar një kanal që do t’i lejojë ata të ngrihen në sipërfaqe.

Një video 30 sekonda e publikuar nga autoritetet tregon rreth 10 nga punëtorët e bllokuar duke qëndruar në një gjysmërreth para kamerës, të veshur me helmeta dhe jelekë sigurie. Një shpëtimtar dëgjohet duke u kërkuar burrave të thonë emrat e tyre në kamerë, një nga një, dhe të konfirmojnë identitetin e tyre nëpërmjet radios që u është dërguar.

Videoja është marrë me një kamerë endoskopi mjekësor, e cila u ul nga shpëtimtarët përmes një tubi me diametër rreth 15 cm që u instalua të hënën. Burrat duket se janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe po u përgjigjen pyetjeve të shpëtimtarëve, tha një zyrtar që foli në kushte anonimiteti.

Ekipet e shpëtimit pritet të vazhdojnë përpjekjet për të shpuar një vrimë nëpër rrënoja për të vendosur një kanal mjaft të madh për të çliruar punëtorët.

Puna është ndërprerë të premten për shkak të dështimit të një makinerie dhe shqetësimeve për një tjetër rrëshqitje dheu. Autoritetet po punojnë njëkohësisht në pesë plane të ndryshme për të liruar punëtorët.

Abhishek Sharma, një psikiatër, shkoi në vendin e aksidentit dhe u kërkoi 41 burrave të ecnin në hapësirën e tyre, të bënin ushtrime të lehta joga dhe të flisnin me njëri-tjetrin. /tesheshi.com/

You may also like