Olivia Newton-John, ylli i “Grease”, ndahet nga jeta në moshën 73-vjeçare

by admin
Spread the love

Olivia Newton-John, këngëtarja australiane, zëri dhe bukuria e shëndetshme e së cilës e bënë atë një nga yjet më të mëdhenj të popit të viteve ’70. Vdiq të hënën, sipas një deklarate nga bashkëshorti i saj. Ajo ishte 73 vjeçe.

“Olivia Newton-John ndërroi jetë paqësisht në fermën e saj në Kaliforninë Jugore këtë mëngjes, e rrethuar nga familja dhe miqtë. Ne kërkojmë që të gjithë të respektojnë privatësinë e familjes gjatë kësaj kohe shumë të vështirë,” shkroi në një deklaratë bashkëshorti i saj, John Easterling. në llogarinë e verifikuar të këngëtares në Instagram.

“Olivia ka qenë një simbol i triumfeve dhe shpresës për më shumë se 30 vjet duke ndarë rrugëtimin e saj me kancerin e gjirit.”

Këngëtarja zbuloi në shtator 2018 se po trajtonte kancerin në bazën e shtyllës kurrizore. Ishte diagnoza e saj e tretë me kancer, pas sulmeve me kancerin e gjirit në fillim të viteve ’90 dhe në 2017.

Ngritja e saj drejt famës

Falë një sërë hitesh të muzikës country dhe soft-rock, Newton-John ishte tashmë një këngëtare e njohur nga fundi i viteve 1970. Por roli i saj bashkë-protagonist përballë John Travolta-s në “Grease” të vitit 1978, padyshim muzikali më i njohur i filmave të të gjitha kohërave, e ngriti atë në një nivel të ri të yjeve.

Ndonëse kishte pak përvojë në aktrim (dhe mbushi 29 vjeç gjatë xhirimeve), Newton-John dha një performancë të pashlyeshme si Sandy, një studente australiane me natyrë të ëmbël, e cila lidh romancë me Denin e alfa-greaser të Travoltës në një shkollë të mesme të Kalifornisë Jugore në vitet 1950.

Kimia e tyre në ekran si zogj dashurie që i nënshtrohen ndryshimeve në aktin e fundit për të fituar zemrat e njëri-tjetrit, frymëzoi shikime të përsëritura nga legjionet e fansave.

“Unë nuk mendoj se dikush mund ta imagjinonte se një film do të vazhdonte pothuajse 40 vjet dhe do të ishte ende i popullarizuar dhe njerëzit do të vazhdonin të më flisnin për të gjatë gjithë kohës dhe ta donin atë,” tha Newton-John për CNN në 2017.

“Është vetëm një nga ata filma. Unë jam shumë me fat që kam qenë pjesë e tij. U ka dhënë kënaqësi shumë njerëzve.”

Newton-John këndoi në tre nga hitet më të mëdha të filmit: duetet “You’re The One That I Want” dhe “Summer Nights” me Travoltën, dhe baladën e saj solo të solo, “Hopelessly Devoted To You”.

E lindur në Kembrixh, Angli në vitin 1948, Newton-John u shpërngul me familjen e saj në Melburn, Australi, kur ajo ishte pesë vjeç. Pasi fitoi një konkurs talentesh në një shfaqje televizive, “Këndoni, këndoni, këndoni”, si adoleshente ajo formoi një grup vetëm vajzash dhe filloi të shfaqej në programet javore të muzikës pop në Australi.

Newton-John regjistroi këngën e saj të parë në Angli në vitin 1966 dhe shënoi disa hite ndërkombëtare, por ajo mbeti kryesisht e panjohur për audiencën amerikane deri në vitin 1973, kur “Let Be There” u bë hit në top 10 si në listat bashkëkohore për të rritur ashtu edhe në ato të vendit.

Pasuan një seri hitesh nr. 1 që dëgjoheshin lehtësisht, duke përfshirë “I Honestly Love You”, “A Have You Never Been Mellow” dhe “Please Mr. Please.”

Më pas erdhi “Grease”, i cili ishte filmi më fitues i vitit 1978 dhe u bë një fenomen kulturor i qëndrueshëm.

Filmi i dha Njuton-Gjonit një mundësi për të ndryshuar imazhin e saj të pastër. Kopertina e albumit të saj të radhës, “Totally Hot”, shfaqi këngëtaren me lëkurë të zezë, ndërsa këngët kishin një tingull pop më të ashpër dhe bashkëkohor.

Në vitin 1981, ajo e çoi një hap më tej personalitetin e saj të ri, më seksi me “Physical”, një numër kërcimi me tekste. E ndaluar nga disa stacione radiofonike, u bë hiti i saj më i madh, duke kaluar 10 javë në krye të Billboard Hot 100.

Ajo u shfaq gjithashtu në disa filma të tjerë me buxhet të madh, duke përfshirë fantazinë muzikore “Xanadu” me legjendën e Hollivudit Gene Kelly në rolin e tij të fundit në ekran. Filmi shpërtheu, por kolona zanore e tij u shit mirë dhe solli “Magic”, një hit nr. 1.

Në vitin 1983 ajo u bashkua përsëri me Travoltën për “Two of a Kind”, një komedi-fantazi romantike, por nuk arriti të rimarrë shkëndijën e tyre “Grease”.

Gjatë një karriere të gjatë, Newton-John fitoi katër çmime Grammy dhe shiti më shumë se 100 milionë albume.

“Kam pasur shumë jetë në muzikë. Unë kam pasur country kur fillova, pastaj kalova në pop”, tha ajo për CNN. “Kam pasur “Xanadu” dhe “Grease”, shumë këngë në mes. Ndihem shumë mirënjohëse. Kam një repertor kaq të madh për të zgjedhur.”

Kapërcimi i tragjedisë

Por Njuton-Gjoni gjithashtu u përball me pjesën e saj të telasheve dhe tragjedive. Diagnozat e saj të kancerit të gjirit e detyruan atë të shtyjë dhe anulojë disa turne.

Dhe në vitin 2005, i dashuri i atëhershëm i Newton-John, Patrick McDermott, u zhduk në det ndërsa ishte në një udhëtim peshkimi në brigjet e Kalifornisë. Ai nuk u gjet kurrë — një mister i pazgjidhur që e përndjek këngëtaren për vite me radhë.

You may also like