OBSH: Deri në 23 milionë njerëz mund të preken nga tërmeti

by admin
Spread the love

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se rreth 23 milionë njerëz mund të preken nga tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë jugore herët të hënën, i cili ka lënë mbi 5000 të vdekur dhe mijëra të tjerë të plagosur.

“Hartat e përmbledhjes së ngjarjeve tregojnë se potencialisht 23 milionë njerëz janë të ekspozuar, duke përfshirë rreth 5 milionë popullsi të cenueshme, duke përfshirë më shumë se 350,000 të moshuar, 1.4 milionë fëmijë,” tha zyrtari i lartë i urgjencave të OBSH-së Adelheid Marschang në mbledhjen e bordit ekzekutiv të agjencisë shëndetësore të OKB-së në Gjenevë.

Kreu i OBSH shprehu shqetësimin e tij për situatën, duke e quajtur atë një “garë me kohën”.

“Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për zonat ku nuk kemi ende informacion,” tha Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Hartëzimi i dëmit është një mënyrë për të kuptuar se ku duhet të përqendrojmë vëmendjen tonë.”

Pamjet e përpjekjeve të shpëtimit në të dy vendet u shfaqën të hënën, me anëtarët e familjeve që vajtojnë humbjen e të dashurve, ndërsa të tjerët festuan pasi të mbijetuarit u gjetën në rrënojat e ndërtesave të rrëzuara.


Top Channel

You may also like