Një cisternë nafte në Gjirin e Adenit merr flakë pas sulmit të Houthit me me raketa

by admin
Spread the love

Një cisternë nafte është në flakë në Gjirin e Adenit, thotë operatori i saj, pasi Houthit thanë se e goditën me një raketë.

Lëvizja jemenase tha se kishte në shënjestër Marlin Luanda të premten në mbrëmje.

Operatori Trafigura tha për BBC-së se sulmi shkaktoi një zjarr në një nga rezervuarët e ngarkesës së anijes dhe pajisjet e zjarrfikësve po përdoreshin për ta frenuar atë.

Zyrtarët amerikanë se cisterna u godit nga një raketë balistike kundër anijes dhe një anije detare po i përgjigjej sinjalit të saj të fatkeqësisë. Zyrtarët thanë se nuk raportohet për të lënduar.

Ky është sulmi më i fundit ndaj anijeve tregtare nga Huthit të mbështetur nga Irani në dhe rreth Detit të Kuq.

Operacionet e Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar (UKMTO) thanë se incidenti ndodhi 60 milje detare në jug-lindje të Adenit.

UKMTO tha se anijet luftarake ishin të pranishëm dhe mbështesin anijen, duke shtuar se i gjithë ekuipazhi ishte raportuar i sigurt. Ai paralajmëroi anijet e tjera që të kalojnë tranzit me kujdes dhe të raportojnë çdo aktivitet të dyshimtë.

Më vonë, Komanda Qendrore e SHBA tha se forcat e saj kishin kryer një sulm në orën 03:45 me orën lokale (00:45 GMT) të shtunën “kundër një rakete anti-anije Houthi të synuar në Detin e Kuq dhe që ishte përgatitur për të nisur”. Ata “shkatërruan raketën në vetëmbrojtje”.

Trafigura më herët konfirmoi se cisterna Marlin Luanda ishte goditur nga një raketë të premten dhe anijet ushtarake ishin rrugës për të ofruar ndihmë.

“Pajisjet e zjarrfikësve në bord janë duke u vendosur për të shtypur dhe kontrolluar zjarrin e shkaktuar në një rezervuar ngarkesash në anën e djathtë,” tha një zëdhënës i Trafigura.

“Siguria e ekuipazhit është prioriteti ynë kryesor. Ne mbetemi në kontakt me anijen dhe po monitorojmë situatën me kujdes.”

Zëdhënësi ushtarak Houthi, Yaha Sarea tha se grupi përdori “një numër raketash të përshtatshme detare” dhe sulmi i së premtes ishte “i drejtpërdrejtë”.

Kjo pason një incident të mëparshëm të premten, në të cilin UKMTO raportoi se dy raketa shpërthyen në ujë pranë një anijeje të vendosur në jug-perëndim të Adenit.

Që nga nëntori, Houthi-t kanë nisur dhjetëra sulme ndaj anijeve tregtare që udhëtojnë nëpër Detin e Kuq, një nga korsitë më të ngarkuara të anijeve në botë në shenjë solidariteti me palestinezët në Gaza, ku Izraeli po lufton Hamasin.

SHBA dhe Britania e Madhe kanë nisur sulmet ajrore ndaj grupit në përgjigje të sulmeve të tij, duke i bërë Houthit të paralajmërojnë se do të rrisin sulmet e tyre ndaj anijeve.


Top Channel

You may also like