Ngjyrat e Air Force One në preferenca presidenciale – Shqip

by admin
Spread the love

Administrata e Joe Biden do të ndryshojë minimalisht ngjyrat e avionit presidencial Air Force One për t’i ngjasuar ende versionit aktual të bardhë me dy nuanca të blusë, e cila daton në kohën e Presidentit John F. Kennedy, duke hedhur poshtë idetë e presidentit të mëparshëm Donald Trump.

Ideja e ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte që të ndryshonte ngjyrat në të kuqe, të bardhë dhe blu, por u refuzua sepse një studim tregoi se do të gjenerohej shumë nxehtësi.

Ngjyra blu aktuale do të jetë disi “më e thellë”, motorët do të jenë me ngjyrë blu më të errët dhe barku nuk do të jetë prej metali të lëmuar sepse aliazhi i avionit nuk e lejon, njoftoi aviacioni ushtarak.

Vendimi për të ngjyruar Air Force One “nuk ishte i nevojshëm deri këtë vit,” tha Forca Ajrore.

Boeing Co 747-8 është projektuar për të qenë Shtëpia e Bardhë në ajër dhe mund të fluturojë në skenarët më të këqij të mundshëm të sigurisë, si lufta bërthamore, dhe është modifikuar me elektronikë ushtarake, komunikime të avancuara dhe një sistem vetëmbrojtjeje.

Programi, tre vjet prapa planit

Verën e kaluar, linja ajrore njoftoi se Boeing ishte gati të merrte në dorëzim të gjeneratës së ardhshme Air Force One 747 në 2026 dhe 2027, por të premten u njoftua se ato do të dorëzoheshin në 2027 dhe 2028.

Boeing ka 1.9 miliardë dollarë humbje në një program prej 4.3 miliardë dollarësh që tani është të paktën tre vjet prapa planit.

Në vitin 2018, Boeing-ut iu dha një kontratë prej 3.9 miliardë dollarësh për të ndërtuar dy avionë 747-8 që do të përdoren si Air Force One, të planifikuar për dorëzim deri në dhjetor 2024.

Boeing po modifikon shumë dy 747 për projektin. /tesheshi.com/

You may also like