Më në fund Mbappe vendos: Mirupafshim Paris!

by admin
Spread the love

Mirupafshim Paris! Kylian Mbappé ka vendosur dhe këtë herë nuk do të ketë ndërhyrje të jashtme për ta bërë të ndryshojë mendje: në fund të sezonit do t’i japë lamtumirën PSG- së, në transfertë të lirë.

Kampioni i klubit parizian e njoftoi presidentin Nasser Al-Khelaifi për vendimin e tij të ardhshëm, duke konfirmuar një lëvizje që kishte kohë që ishte në ajër. Mbappé, në fakt, vendosi të mos ushtronte klauzolën e rinovimit automatik të kontratës që do t’i sillte rritje rroge dhe bonus nënshkrimi. Real Madridi është në të ardhmen e tij.

Në fillim të sezonit, i fundit i tij me fanellën e PSG-së, Kylian Mbappé u zotua të njoftojë personalisht Nasser Al-Khelaifi për vendimin e tij për ushtrimin e klauzolës së rinovimit automatik ose jo. Dhe kështu ishte. Ylli i PSG-së e informoi pronarin e tij për vendimin për të mos vazhduar sëbashku dhe, për rrjedhojë, për t’u liruar me një transferim të lirë në fund të sezonit, megjithëse ai tashmë mund të negocionte detajet e së ardhmes së tij me ekipet kërkuese, kryesisht Real Madrid.

Në vitet e fundit, klubi i Florentino Perez ka qenë gjithmonë në pole position dhe shumë i kujdesshëm për të vlerësuar situatën e Mbappe tek PSG, por ylli i kombëtares franceze nuk ka marrë ende një vendim përfundimtar për ekipin e tij të ardhshëm pas afrimeve të para me shoqëria nga kompania spanjolle nuk do të kishte gjetur kënaqësi të plotë. Oferta e Real Madridit , në fakt, do të kishte qenë e ngjashme me atë të vënë në tryezë në verën e vitit 2021 kur Mbappé ishte një hap larg veshjes së fanellës së Blancos.

Pavarësisht largimit në transfertë të lirë, megjithatë, ndarja me Mbappe do të sjellë rreth 80 milionë euro në arkat e PSG-së për shkak të një klauzole të pranishme në kontratën aktuale.


Top Channel

You may also like