Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Shqipëria mësojnë kundërshtarët – Shqip

by admin
Spread the love

Sonte në Paris u hodh shorti për edicionin e katërt UEFA Liga e Kombeve në futboll. Maqedonia e Veriut  bënë pjesë në Liga  C, ndërsa shorti deshi që të garon në Grupin 4, së bashku me Armeninë, Ishujt Faroe dhe Letoninë.
Përfaqësuesja e Kosovës është në Grupin 2 së bashku me Rumaninë, Qipron, Lituaninë ose Gjibraltari. 

 Kombëtarja e Shqipërisë që është Ligën B,  do të garon  në Grupin 1, së bashku me Republika e Çekisë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë.

Ndeshjet do të zhvillohen me sistem vajtje-ardhje duke nisur me dy ndeshje në shtator dy në tetor dhe dy në nëntor.

Të gjitha Grupet  e edecionit  2024/2025

LIGA A

Grupi 1
Kroacia
Portugalia
Polonia
Skocia

 

Grupi 2
Italia
Belgjika
Franca
Izraeli

 

Grupi 3
Holanda
Hungaria
Gjermania
Bosnaj dhe Hercegovina

 

Grupi 4
Spanja
Danimarka
Zvicra
Serbia

 

LIGA B

 Grupi 1

Republika e Çekisë
Ukraina
Shqipëria
Gjeorgjia

 

Grupi 2
Anglia
Finlanda
Republika e Irlandës
Kazakistani

 

Grupi 3
Austria
Norvegjia
Sllovenia
Greqia

 

Grupi 4
Uellsi
Islanda
Mali i Zi
Turqia

 

LIGA C

Grupi 1
Suedia
Azerbajxhani
Sllovakia
Estonia

 

Grupi 2
Rumania
Kosova
Qipro
Lituania/Gjibraltari

Grupi 3
Luksemburgu
Bullgaria
Irlanda Veriore
Bjellorusia

Grupi 4
Armenia
Ishujt Faroe
Maqedonia e Veriut
Letonia

 

Liga D

Grupi 1

 

Lituania/Gjibraltari
San Marino
Lihteshtejni

Grupi 2

Moldavia
Malta
Andora

You may also like