KOMENT – Putini gati të sundojë Rusinë edhe për gjashtë vite të tjera pas zgjedhjeve pa zgjedhje

by admin
Spread the love

MOSKË, 17 mars /ATSH/ – Presidenti rus Vladimir Putin është gati të zgjasë sot gati një çerek shekulli të sundimit për gjashtë vjet të tjera, pasi u dha fund zgjedhjeve që nuk u dha votuesve alternativa reale ndaj një autokrati që ka shtypur pamëshirshëm disidencën, sipas AP.

Zgjedhjet treditore që filluan të premten dhe u zhvilluan në një mjedis të kontrolluar fort ku nuk lejohet asnjë kritikë publike ndaj Putinit apo luftës së tij në Ukrainë.

Armiku më i ashpër politik i Putinit, Alexei Navalny, vdiq në një burg në Arktik muajin e kaluar dhe kritikët e tjerë janë ose në burg ose në mërgim.

Bashkëpunëtorët e Navalnyt u kanë kërkuar atyre që janë të pakënaqur me Putinin ose luftën të protestojnë duke ardhur në qendrat e votimit mesditën e së dielës, një strategji e miratuar nga Navalny pak para vdekjes së tij.

Ekipi Navalny e përshkroi atë si një sukses, duke publikuar foto dhe video të njerëzve që grumbulloheshin pranë qendrave të votimit në qytete të ndryshme në të gjithë Rusinë rreth mesditës.

Udhëheqësi 71-vjeçar rus përballet me tre rivalë simbolikë nga partitë miqësore të Kremlinit, të cilët janë përmbajtur nga çdo kritikë për sundimin e tij 24-vjeçar ose pushtimin e tij të plotë të Ukrainës dy vjet më parë.

Putin është mburrur me sukseset ruse në fushën e betejës në prag të votimit, por një sulm masiv me dron ukrainas në të gjithë Rusinë sot herët dërgoi një paralajmërim për sfidat me të cilat përballet Moska.

Ekonomia e Rusisë gjatë kohës së luftës është dëshmuar elastike, duke u zgjeruar pavarësisht sanksioneve perëndimore. Industria ruse e mbrojtjes ka shërbyer si një motor kyç i rritjes, duke punuar gjatë gjithë kohës për të prodhuar raketa, tanke dhe municione.

Bashkëpunëtorët e Navalnyt transmetuan pamje me komente nga ata që dolën në qendrat e votimit në mesditë për të protestuar ndaj Putinit, me fytyrat e turbullta për të mbrojtur identitetin e tyre.

“Aksioni i ka arritur qëllimet e tij”, tha Ivan Zhdanov, kreu i Fondacionit Kundër Korrupsionit, në një transmetim në YouTube.

”Aksioni ka treguar se ka një Rusi tjetër, ka njerëz që qëndrojnë kundër Putinit”, tha ai.

Nuk ishte e mundur të konfirmohej nëse votuesit e treguar të rreshtuar në qendrat e votimit në videot dhe fotot e publikuara nga bashkëpunëtorët e Navalnyt dhe disa media ruse i ishin përgjigjur thirrjes së protestës, ose thjesht pasqyruan një pjesëmarrje të fortë.

Pavarësisht kontrolleve të forta, u raportuan disa dhjetëra raste vandalizmi në qendrat e votimit.

Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit rus të kryesuar nga Putin, bëri thirrje për ashpërsimin e dënimit për ata që vandalizojnë qendrat e votimit, duke argumentuar se ata duhet të përballen me akuza për tradhti për përpjekje për të prishur votimin në mes të luftimeve në Ukrainë.

Disa media ruse postuan gjithashtu imazhe të fletëvotimeve të prishura të postuara nga votuesit.

Trupat ruse kohët e fundit kanë bërë përparime të ngadalta duke u mbështetur në fuqinë e tyre të zjarrit, ndërsa Ukraina është kundërpërgjigjur duke intensifikuar sulmet ndërkufitare dhe duke nisur sulme me dron thellë brenda Rusisë.

Putin i përshkroi sulmet si një përpjekje e Ukrainës për të frikësuar banorët dhe për të prishur zgjedhjet presidenciale të Rusisë, duke thënë se ato “nuk do të lihen të pandëshkuara”.

Asnjë vëzhgues i rëndësishëm ndërkombëtar nuk ishte i pranishëm. Vetëm kandidatët e regjistruar, të miratuar nga Kremlini, ose organet këshillimore të mbështetura nga shteti, mund të caktojnë vëzhgues në qendrat e votimit, duke ulur gjasat e vëzhguesve të pavarur./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like