KAJRO – Mossad, Shin Bet dhe CIA bisedime për armëpushim dhe lirimin e pengjeve në Gaza

by admin
Spread the love

KAJRO-TEL AVIV, 13 shkurt /ATSH-DPA/ – Përfaqësuesit e lartë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Izraeli, Katari dhe Egjipti po vazhdojnë përpjekjet e tyre për të arritur një armëpushim dhe shkëmbim pengjesh në Gaza, ndërsa tensionet rriten për një operacion të mundshëm tokësor izraelit në Rafah.

Kreu i shërbimit sekret izraelit, Mossad, David Barnea, mbërriti sot në Kajro për bisedime.

Ai shoqërohej nga Ronen Bar, kreu i shërbimit të brendshëm sekret, Shin Bet dhe të tjerë.

Burimet e qeverisë izraelite raportuan gjithashtu të martën se delegacioni ishte në Kajro për negociata të reja mbi një marrëveshje tjetër pengje me organizatën islamike palestineze Hamas.

Sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor filloi luftën aktuale.

Kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Katarit, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani dhe shefi i CIA-s, William Burns, gjithashtu mbërritën sot në kryeqytetin egjiptian.

Egjipti, Katari dhe SHBA po përpiqen aktualisht të sjellin një armëpushim më të gjatë në Gaza.

Si pjesë e marrëveshjes së mundshme, pengjet që ende mbahen në Gaza do të shkëmbehen me të burgosur palestinezë në Izrael në disa faza.

Negociatat kanë bërë përparim të ngadalshëm kohët e fundit.

Gjatë një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Egjipti, Katari dhe SHBA nëntorin e kaluar, 105 pengje u liruan në këmbim të 240 të burgosurve palestinezë.

Aktualisht janë 134 persona të mbajtur ende nga Hamasi, por Izraeli vlerëson se të paktën 30 prej tyre nuk janë më gjallë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like