Ishulli misterioz ku jeton një fis vrasës – Shqip

by admin
Spread the love

Shumica prej nesh në shoqërinë e sotme janë të lidhur me njëri-tjetrin.

Me pak fjalë, ne komunikojmë çdo ditë me njerëz të ndryshëm nga fusha të ndryshme të jetës, por bota nuk është e njëjtë për të gjithë.

Sepse ja, një fis jeton në një botë shumë larg nga ajo që ne të gjithë e njohim aq mirë.

Ishulli i izoluar North Sentinel në Gjirin e Bengalit është shtëpia e Sentineles, një fis gjuetar-mbledhësish i njohur për reagimin e tyre armiqësor ndaj vizitorëve në të kaluarën.

Dy peshkatarë u copëtuan 18 vjet më parë pasi iu afruan ishullit.

Raportet e takimeve agresive me popullin indigjen të Sentineles datojnë që nga viti 1867, kur eksploruesit britanikë që u mbytën me anije duhej të shmangnin sulmet ndërsa prisnin ndihmë.

Ndoshta një nga historitë më domethënëse vjen nga viti 1981, kur një anije mallrash u bllokua në Gjirin e Bengalit me 28 persona në bord. Pas disa ditësh, roja tha se një grup njerëzish dolën nga xhungla e ishullit duke mbajtur harqe, shigjeta dhe shtiza.

Sipas Guardian, kapiteni i anijes së ngarkesave iu drejtua shefave të tij në Hong Kong me një mesazh mjaft intrigues.

“Njerëz të egër, vlerësoj më shumë se 50 prej tyre, mbajnë armë të ndryshme të punuara me dorë”, tha kapiteni. “Jam i shqetësuar se ata do të na sulmojnë në perëndim të diellit. Jetët e të gjithë anëtarëve të ekuipazhit nuk janë të sigurta”.

Fatmirësisht për ata që ishin në bord, erërat e forta dhe dallgët i penguan anëtarët e fisit të sulmonin. Megjithatë, jo të gjithë ata që iu afruan ishullit kishin të njëjtën përvojë.

Një drejtor i National Geographic në vitet 1970, i cili po përpiqej të bënte një dokumentar për Arkipelagun Andaman, u plagos nga një shigjetë gjatë xhirimeve.

Në vitin 2018, Sentineles vrau 26-vjeçarin John Allen Chau, një shtetas amerikan i cili dyshohet se përdorte shërbimet e peshkatarëve për ta transportuar atë në ishull.

Në të njëjtin vit, antropologu TM Pandit u kërkoi vizitorëve që ta linin grupin vetëm ndërsa ai reflektonte mbi përvojën e tij me fisin.

“Burrat e fisit ishin në plazh, duke parë varkën të vinte në ishull,” tha ai për Doën To Earth.

“Ishin shumë. Por nuk pati asnjë reagim apo armiqësi nga ana e tyre”.

Pandit shtoi: “Ata nuk dolën ballë për ballë me ne, por ishin fshehur në pyll duke na parë”.

Fatkeqësisht, ka shumë pak fotografi të ishullit, megjithëse antropologët kanë dëshmi se ishulli ka qenë shtëpia e jetës njerëzore për të paktën 2000 vjet. /tesheshi.com/

You may also like