Historia prekëse, qeni bashkohet me familjen e tij pas 7 vjetësh pasi humbi

by admin
Spread the love

Një qen i quajtur Jazzy është ribashkuar me pronarët e saj shtatë vjet pasi humbi, tha një strehë e kafshëve në Florida.

Ajo u gjet më shumë se 1280 km larg shtetit të saj të Teksasit.

Jazzy mbeti pas në një hotel në Florida dhe mezi mund të ecte kur Shërbimet e Kafshëve të Orange County e zbuluan atë në fillim të këtij muaji.

Streha e kafshëve në Orlando u habit kur skanuan mikroçipin e Jazzy dhe gjetën pronarët e saj në Teksas.

“Ne kemi pasur ribashkime të familjeve me kafshët shtëpiake që ishin të ndara për ndoshta disa vite”, i tha BBC-së Bryant Almeida, oficeri i informacionit publik për Shërbimet e Kafshëve të Orange County.

“Për një qen, shtatë vjet janë praktikisht një jetë.”

Pronarët e Jazzy morën gjithashtu “surprizën e jetës” kur streha i thirri ata për të ndarë lajmin, shkroi Orange County Animal Services në një postim në Facebook.

Pronarët i thanë strehës se Jazzy ishte trembur nga fishekzjarrët shtatë vjet më parë kur ajo ishte pesë vjeç. Familja e kërkoi atë për një kohë të gjatë dhe “nuk hoqi dorë kurrë nga shpresa”, tha streha e kafshëve.

Pasi mori vesh lajmin, pronari i Jazzy-t, Kerry hipi në një aeroplan nga Teksasi në Florida disa ditë më vonë për t’u ribashkuar me mikun e tij.

Ishte “e pabesueshme të shikoje Jazzy të vinte në jetë me zërin e pronarit të saj”, tha streha.

“Ajo lëpiu dorën e tij dhe e afroi trupin e saj sa më afër tij”.

Jazzy, me pronarin e saj, Kerry

Familja e Jazzy dhe streha e kafshëve në Florida nuk e dinë se si përfundoi qeni në Orlando dhe si ishte jeta e saj atje.

Asaj i ishte zhvilluar një rast i keq të artritit, por ishte “jashtëzakonisht e ëmbël dhe e butë”, tha Orange County Animal Services.

Por familja e Jazzy-t “nuk hezitoi kurrë” që të vinte ta merrte dhe qeni 12-vjeçar i kujtonte ende pas gjithë atyre viteve.

Streha thotë se është i vetmi pranim i hapur në qark, që do të thotë se pranon të gjitha kafshët, pavarësisht nga kushtet shëndetësore apo problemet e sjelljes.

Strehëza tha se stafi dhe vullnetarët e saj “duhet të durojnë çdo ditë dhimbje zemre dhe thyerje zemre”, pasi ata ndihmojnë pronarët të marrin vendime të vështira për qentë e sëmurë, të moshuar dhe të plagosur.

“Megjithatë herë pas here, ne mund të shikojmë diçka të tillë dhe kjo e bën çdo minutë të vlejë,” tha shërbimi i shpëtimit.

Shëndeti i Jazzy po vazhdon të përmirësohet, tha zoti Almeida.

Kur ishte në Florida, Jazzy mezi ngrihej në këmbë, por në Teksas, ajo tani po ecën përreth, madje po përpiqet të vrapojë.

You may also like