Hapi derën e avionit dhe shpërtheu rrëshqitësja e emergjencës! Arrestohet kanadezi në Tajlandë, mund të dënohet me vdekje

by admin
Spread the love

Një kanadez është arrestuar në qytetin verior të Tajlandës, Chiang Mai, pasi dyshohet se hapi derën e një avioni dhe u hap rrëshqitja e emergjencës përpara nisjes.

Sipas një deklarate të lëshuar nga Aeroporti Ndërkombëtar Chiang Mai, ngjarja ka ndodhur natën e 7 shkurtit.

Kulla e kontrollit të trafikut ajror thuhet u njoftua në orën 22:05 se fluturimi i Thai Airëays TG121, që do të nisej për në Aeroportin Ndërkombëtar Suvarnabhumi të Bangkok, po priste në radhë në pistë për t’u ngritur kur një pasagjer hapi një nga dyert e avionit, dhe u hap rrëshqitja e emergjencës.

Airbus A320 nuk ishte në gjendje të zhvendosej nga pista, duke bllokuar përkohësisht fluturimet e tjera të ngriheshin dhe të uleshin, thuhet në deklaratë.

Drejtori shtoi se gjithsej 13 fluturime u prekën nga incidenti, duke përfshirë tetë që u detyruan të qarkullonin në ajër përpara se të liroheshin për t’u ulur. Në total, 2,295 pasagjerë u prekën nga vonesat, tha Ronnakorn.

Thai Airways lëshoi një deklaratë në përgjigje të incidentit, duke vënë në dukje se mekanikët ishin në gjendje të riparonin dhe inspektonin derën në përputhje me rregulloret e sigurisë, me fluturimin e vonuar që përfundimisht u nis për në Bangkok pas mesnate.

Koloneli i policisë së Chiang Mai Manuschai In-thuean, oficeri përgjegjës për rastin, tha për CNN se arrestuan Wong Sai Heung, një shtetas kanadez 40-vjeçar.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me dënimin me vdekje, burgim deri në 20 vjet dhe/ose një gjobë prej 16,700-22,300 dollarë.

Policia tha se ata nuk ishin në dijeni të motivit të të dyshuarit për hapjen e derës, por vuri në dukje se ai dukej i stresuar dhe ishte e vështirë për të komunikuar me të.


Top Channel

You may also like