GJERMANI – Scholz viziton zonat e kërcënuara nga përmbytjet

by admin
Spread the love

BERLIN, 31 dhjetor /ATSH-DPA/ – Kancelari gjerman, Olaf Scholz vizitoi sot veriun e vendit, një nga zonat më të kërcënuara nga përmbytjet pas reshjeve të dendura të shiut që kanë mobilizuar autoritetet dhe shërbimet e emergjencës në disa rajone për një javë.

”Olaf Scholz e filloi këtë vizitë në Verden an der Aller në Saksoninë e Poshtme për të mësuar rreth situatës së përgjithshme në lidhje me përmbytjet, masat mbrojtëse të marra dhe zhvillimet që priten”, thuhet në një njoftim për shtyp.

Ai shoqërohet nga presidenti i rajonit, Stephan Weil.

Të dy zyrtarët takuan popullatën e prekur dhe personelin nga shërbimet emergjente dhe fatkeqësitë natyrore.

Reshjet intensive, si dhe shkrirja e borës së shkaktuar nga temperaturat e larta të paarsyeshme, kanë çuar në përmbytje të lumenjve në disa rajone për rreth një javë, përveç Saksonisë së Poshtme, Saksonisë dhe Turingisë në lindje dhe North Rhine-Westfalia në perëndim.

Në ditët në vijim parashikohen reshje të tjera.

Gjermania mbetet e traumatizuar nga përmbytjet vdekjeprurëse në korrik 2021.

Lumenjtë shpërthyen papritur nga shtrati në perëndim të vendit, duke vrarë më shumë se 180 njerëz dhe duke shkatërruar fshatra, ura dhe rrugë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like