GJERMANI – ”Deutsche Bank”: Ekstremizmi i djathtë dëmton edhe ekonominë

by admin
Spread the love

FRANKFURT, 27 janar /ATSH-DPA/ – Shefi ekzekutiv i ”Deutsche Bank”, Christian Sewing ka paralajmëruar për rreziqet e rritjes së ekstremizmit të krahut të djathtë në Gjermani,  përfshirë edhe për ekonominë e vendit.

”Urrejtja dhe racizmi nuk duhet të kenë vend në vendin tonë”, tha Sewing, i cili është gjithashtu president i Shoqatës së Bankave Gjermane (BdB), në një intervistë për edicionin e së dielës të gazetës ”Die Welt”, të parë paraprakisht nga DPA.

”Nga perspektiva ekonomike, ka gjithashtu shumë arsye për të marrë një qëndrim kundër kësaj”, tha Sewing.

“Investitorët e huaj po përfshihen gjithashtu në Gjermani për shkak të vlerave dhe strukturave të saj të besueshme demokratike. Ata tashmë po pyesin nëse mund t’u besojnë atyre në afat të gjatë”, theksoi ai.

”Për më tepër, Gjermania do të përballet vetëm me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar nëse jemi një destinacion tërheqës për punëtorë të kualifikuar nga jashtë”, shtoi ai.

Sewing theksoi se konsideratat e një daljeje gjermane nga Bashkimi Evropian, të cilën ai e quajti “Dexit”, analoge me daljen britanike “Brexit”, janë “shumë të rrezikshme, të pamenduara dhe marrëzi ekonomike”.

”Pasojat negative të Brexit për ekonominë britanike janë shumë të dukshme”, tha ai.

Udhëheqësja e partisë ekstremiste të krahut të djathtë ”Alternativa për Gjermaninë” (AfD), Alice Weidel tha së fundmi në një intervistë se një qeveri e udhëhequr nga partia e saj do të përpiqet të reformojë BE-në dhe t’u japë vendeve anëtare përsëri më shumë sovranitet.

Nëse kjo nuk sjell rezultatin e dëshiruar, ajo beson se duhet të ketë edhe një referendum në Gjermani për të mbetur në BE, siç ndodhi në Britaninë e Madhe në vitin 2016./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like