Cristiano Ronaldo thyen një rekord të Kupës së Botës

Cristiano Ronaldo bëri histori duke thyer rekord, pasi u bë lojtari i parë në histori që shënon në pesë Kupat e Botës FIFA, duke udhëhequr Portugalinë në një fitore 3-2 ndaj Ganës në Stadiumin 974 në Katar.

37-vjeçari, i cili po luan në Kupën e Botës të pestë, mbetet dy gola larg kalimit të Eusebios, për t’u bërë golashënuesi më i mirë i kombit në historinë e turneut.

Kapiteni i Portugalisë shënoi në minutën e 65-të, me një penallti për të kaluar skuadrën e tij në avantazh 1-0.

Megjithatë, Gana nuk humbi kohë për të barazuar rezultatin pasi Andre Ayeë barazoi në minutën e 73-të. Por gëzimi i Ganës ishte i shkurtër pasi Portugalia shënoi dy gola të njëpasnjëshëm në pak më pak se tre minuta përmes João Félix dhe Rafael Leão.

Osman Bukari shënoi një gol ngushëllues për Ganën në minutën e 89-të, por Portugalia nuk u dorëzua.