cilat janë humbjet e ushtrisë izraelite që nga 7 tetori? – Shqip

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Ushtria izraelite njoftoi se 19 oficerë dhe ushtarë izraelitë u plagosën në 24 orët e fundit, 15 prej tyre në përleshjet tokësore në Rripin e Gazës.

Sipas ushtrisë izraelite, numri i oficerëve dhe ushtarëve të plagosur që nga 7 tetori është rritur në 2309.

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit tha në mes të dhjetorit se më shumë se 6,000 anëtarë të forcave të sigurisë së vendit, përfshirë policinë dhe agjencitë e tjera, ishin plagosur që nga 7 tetori.

Gjithashtu, numri i ushtarëve dhe oficerëve të plagosur në përleshjet tokësore në Rripin e Gazës u rrit në 1006.

Sipas të dhënave të fundit, gjithsej 1006 ushtarë izraelitë vazhdojnë të marrin trajtim në spitale.

Ushtria izraelite njoftoi se që nga 7 tetori, kur filluan sulmet në Rripin e Gazës, janë vrarë 509 ushtarë izraelitë, 175 prej tyre gjatë ofensivës tokësore.

Por gazeta izraelite Haaretz zbuloi një hendek të madh midis numrit të ushtarëve të plagosur të raportuar nga ushtria izraelite dhe të dhënave të spitalit, të cilat tregonin se numri i tyre ishte shumë më i lartë.

Haaretz thotë: “Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, nga 7 tetori deri më 10 dhjetor janë pranuar 10,548 ushtarë dhe civilë të plagosur në luftë”. /tesheshi.com/

You may also like