Chiefs mposhtin Philadelphia Eagles – Shqip

by admin
Spread the love

Për herë të dytë në katër vjet, Kansas City Chiefs janë kampionë të Super Bowl.

The Chiefs, të udhëhequr nga qendërmbrojtësi yll Patrick Mahomes,  mundën Philadelphia Eagles 38-35  në Glendale, Arizona, të dielën.

Harrison Butker realizoi një gol prej 27 metrash me tetë sekonda të mbetura dhe arriti fitoren.

Mahomes u emërua lojtari më i mirë i lojës. Ai gjithashtu u emërua MVP i ligës të enjten.

Ishte një Super Bowl historik dhe i rrallë pasi ngjarja e madhe e NFL erdhi në kryeqytetin e shtetit të Arizonës për herë të katërt.

Ishte Super Bowl i parë me dy qendërmbrojtës me ngjyrë dhe i pari që shfaqi vëllezër në skuadrat kundërshtare, Travis Kelce dhe vëllai i tij më i madh Jason, qendrori i Eagles.

Dhe ishte e rrallë sepse kishte dy ekipet më të mira të sezonit dhe dy lojtarët më të mirë, Mahomes dhe Hurts.

Ishte hera e parë që kryesuesi në çdo Konferencë arrin në Super Bowl që nga viti 2018, kur Eagles mundën New England Patriots 41-33 për fitoren e tyre të vetme të mëparshme në Super Bowl.

Tani Super Bowl 57 do të mbahet mend si shumë më tepër se ‘Kelce Bowl’, me dy skuadrat që prodhojnë një emocion në kryeqytetin e shtetit të Arizonës.

TI RAPORTON!

You may also like