Çaji i luleradhiqes bën mrekulli në organizëm – Shqip

by admin
Spread the love

Për mijëra vite me radhë, luleradhiqja ka qenë kryefjala e shumë kurave bimore në të mirë të shëndetit. Përdorimi më i përhapur i luleradhiqes është në formën e çajit. Çaji i luleradhiqes mund të përgatitet shumë lehtë duke zier petalet e luleve.

Luleradhiqja është shumë e pasur me ushqyes, karotenoidë, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Të gjithë këta përbërës organikë kanë një ndikim domethënës në shëndetin e organizmit.

Çfarë ndodh në organizëm nëse pini çajin e luleradhiqes çdo ditë

Organizmi do të furnizohet me ushqyes

Çaji i petaleve dhe gjetheve të lulerradhiqes është shumë i
pasur me kalçium, hekur, kalium, vitaminat K, A dhe B6. Ky lëng përmban edhe
antioksidantë të cilat do të eleminojnë dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira.

Barishtet e lulerradhiqes mund edhe t’i hani  të freskëta sepse kanë më shumë vlera
ushqyese se spinaqi dhe brokoli.

Mbani diabetin larg

Studimet konfirmojnë se pirja ditore e çajit të
lulerradhiqes mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak. Një gjë e tillë është e
një rëndësie kritike për mbajtjen larg të diabetit.

Do të ndiheni energjikë pa pasur nevojë për kafe

Çaji i lulerradhiqes ofron një alternativë të shkëlqyer e pa
kafeinë për njerëzit që kërkojnë gjallëri dhe energji gjatë ditës.

Për shembull, rrënja e bimës mund të piqet dhe me të mund të
bëhet një çaj i pasur me antioksidantë dhe minerale, energji-sjellës por pa
kafeinë.

Trupi do të ketë më pak lëngje të akumuluara

Në shumë raste, ndjesia e fryrjes shkaktohet nga akumulimi i
lëngjeve në trup.

Nëse pihet çdo ditë, çaji i lulerradhiqes nxit eliminimin e
lëngjeve të tepërta.

Fillim i mbarë për rënien nga pesha

Disa studime kanë zbuluar se lulerradhiqja është efikase për
rënien në peshë.

Gjethet pengojnë një enzimë që çlirohet gjatë tretjes e cila mundëson “magazinimin” afatgjatë të yndyrës në trup.

Më të mbrojtur nga sëmundjet kronike

Antioksidantët tek çaji do ta mbrojnë organizmin nga
radikalet e lira të cilat shtrojnë rrugën për shfaqjen e tumoreve dhe
sëmundjeve të tjera kronike.

Për më tepër, këto antioksidantë forcojnë sistemin imunitar.

Tretja do të përmirësohet

Çaji i  lulerradhiqes
stimulon tretjen në mënyrë shumë efikase.

Nëse ju pini një filxhan me çaj pas një vakti, tretja do të
jetë më e shpejtë.

Mëlçia do të jetë më e shëndetshme

Çaji i lulerradhiqes ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë dhe
e mbron atë nga sëmundjet duke përmirësuar funksionet e saj.

Kundër infeksioneve të veshkave

Duke qenë se ky çaj nxit urinimin, ai është efikas për
trajtimin e infeksioneve të ndryshme dhe pastrimin e veshkave.

Kocka të forta

Mineralet tek çaji i lulerradhiqes ushqejnë kockat dhe
shmangin osteoporozën.

Për këtë arsye, çaji duhet pirë rregullisht që të jeni të
mbrojtur nga kjo sëmundje.

Kush duhet të ketë kujdes

Njerëzit alergjikë duhet të shmangin lulerradhiqen,
luledelen, kamomilin, lule menekshenë dhe lulen e diellit sepse kanë shumë
substanca që nxisin alergjitë.

Si të përgatisni çajin e lulerradhiqes

Vendosni lulerradhiqet, lulet dhe gjethet e thata ose të
freskëta, në një çajnik.

Hidhni ujë dhe vendoseni çajnikun në zjarr. Për një filxhan
kafeje me bimë, ju nevojiten 2 filxhanë çaji me ujë.

Çajin mund ta bëni të fortë duke hedhur më pak ujë, ose më
të lehtë duke hedhur më shumë ujë.

Sapo uji të nisë të ziejë, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të
ftohet për pak minuta. Më pas kullojeni dhe hidheni në filxhan.

Mund ta pini të ngrohtë ose të ftohtë. Disa njerëz preferojnë të shtojnë pak sheqer, por edhe mjalti është një zgjidhje ideale.

You may also like