BRUKSEL – BE: Kanadaja përgjegjëse për 23% të emetimeve globale të zjarreve

by admin
Spread the loveLONDËR, 12 dhjetor /ATSH-DPA/ – Një analizë e Shërbimit të Monitorimit të Atmosferës së BE-së Copernicus (CAMS) zbuloi se zjarret në pyje që shpërthyen në Kanada këtë vit përbënin pothuajse 23% të emetimeve globale të karbonit nga zjarret e egra për vitin 2023.

Raporti tha se zjarret, të cilat filluan në fillim të majit dhe zgjatën deri në tetor, lëshuan 480 megaton CO2 në atmosferë. Në mbarë botën, zjarret në pyje shkaktuan 2100 megaton emetim CO2 deri në fillim të dhjetorit.

Sipas raportit, tymi ka një ndikim të rëndësishëm në cilësinë e ajrit.

Re të mëdha tymi udhëtuan përtej Atlantikut dhe erdhën në disa pjesë të Evropës.

“Ndikimet e cilësisë së ajrit të Amerikës së Veriut dhe fakti që Evropa mund të përjetojë qiej të mjegullt si rezultat i këtyre zjarreve, është një tregues i qartë i rëndësisë së tyre”, tha eksperti i CAMS, Mark Parrington.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakMete: Promovim i përdorimit sa më pak të pagesave në “cash”


You may also like