Berisha: Sot jemi më afër Serbisë sesa BE-së, jemi delja e zezë e Ballkanit dhe e Evropës

by admin
Spread the love

Ish-kryeministri Sali Berisha nga Shkodra renditi disa rekorde të qeverisë Rama, të cilat ua i cilësoi si të zeza.

Berisha tha se nënë qeverisjen e Ramën, për 8 vite, vendi ynë ka bërë hapa pas dhe është afruar më shumë me Serbinë se sa BE-në.

Deklarata e Berishës:

“Borxhi nga 62% në mbi 80%, sistemi shëndetësor po shkon drejt shpartallimit me rekordet më të larta të vdekjeve nga pandemia, sistemi arsimor po ashtu. Cdo javë dëgjoni nga një rekord të zi për Shqipërinë, në vend të ecim drejt BE, shkojme drejt Serbise.Ajo gjë arrihet pa i shtrirë dorën askujt, 8 vite vend -numëro, jemi shumë më afër me Serbinë se vendet me BE.

Integrimi me Serbinë paska qenë i rëndësishëm mor zotëri?!Kishte edhe idera nga BE që me këta ballkanas skemi punë, kancelarja e Gjermanisë krijoi Procesin e Berlinit ku të bëheshin takime e këta silleshin në mënyrë të papërgjegjshme dhe krijonin minishengenin, për ti dhënë Serbisë epërs në rajon.

Nisma e Ballkanit të Hapur ishte kryesorja për Ramën. Kanë ndodhur të gjitha këto e megjithatë Edi Rama nis mandatin e tretë, sepse duhet thënë haptaz sepse opozita shqiptare kaloi nga dështimi në dështim. Përgjegjësi e madhe bie mbi PD.

Po bëhen ndryshime kushtetuese, pa më thoni cilën marrëveshje ka fituar PD me Ramën? Asnjë prej tyre! Në emer tuaj dua tu them, hiqni dorë nga marrëveshjet pa miratim nga Këshilli Kombëtar i PD, partia ka forume. Kemi shkuar nga turpi në turp.Miqtë e mi, numëruam për herë të parë në histori mandatin e 3 të Ramës, u fol për masakrën zgjedhore, zgjedhjet nuk i fitoi PD.”-tha Berisha.

You may also like