A ndihmon uji me kanellë për uljen e sheqerit në gjak te diabetikët? – Shqip

by admin
Spread the love

Kanella është një erëz e zakonshme e kuzhinës, e cila njihet për shijen e saj të ëmbël, delikate dhe aromën e pasur. Por a e dini se shtimi i një majë të kësaj erëze të lashtë në një gotë me ujë mund të ndihmojë në menaxhimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës dhe niveleve të glukozës në gjak në trup. Uji me kanellë i njohur gjithashtu si çaji me kanellë mund të ndihmojë në humbjen e peshës dhe ndihmon në menaxhimin e diabetit në mënyrë natyrale.

Kanella, veçanërisht Kanella Ceilon është e njohur për shëndetin dhe përfitimet e fuqishme mjekësore. Kjo është arsyeja pse kjo erëz është përdorur në disa ilaçe të lashta për shërimin dhe përmirësimin e disa sëmundjeve.

Futja e shkopinjve të kanellës në ujë ndihmon në largimin e toksinave, si dhe sheqerit të tepërt nga trupi, gjë që ndihmon në menaxhimin e sheqerit në gjak në mënyrë natyrale. Përveç kësaj, shtimi i kanellës në ujin e ngrohtë ndihmon në djegien e yndyrës së tepërt në trup. Është gjithashtu i lidhur me uljen e nivelit të kolesterolit në trup, i cili parandalon sëmundjet kardiake dhe rrezikun e goditjes në tru.

Kanellë për diabetin – Sipas një studimi të botuar në Revistën e Kërkimeve Bujqësore, shtimi i vetëm 1 gram kanellë në dietën tuaj në ditë mund të rrisë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe të menaxhojë diabetin e tipit 2.

Vetitë antibiotike, anti-inflamatore dhe antioksidante në kanellë mund të ndihmojnë në uljen dhe menaxhimin e nivelit të glukozës në gjak në trup. Në fakt, shtimi i një sasie të vogël kanelle në dietën tuaj ditore mund të ndihmojë në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës, promovimin e tretjes më të mirë, nxitjen e metabolizmit duke nxjerrë jashtë toksinat dhe duke nxitur gjumin.

Si të bëni ujë me kanellë – Për të bërë një ujë të thjeshtë detoksifikues me kanellë, thjesht merrni një litër ujë në një enë qelqi, shtoni në të shkop kanelle dhe 2-3 feta limoni. Mbajeni gjatë natës dhe pijeni gjatë gjithë ditës.

Lexo lajme interesante

You may also like