1,400 pasagjerë të bllokuar në trena pas tërmetit në Japoni! Hiqen paralajmërimet për cunami

by admin
Spread the love

Katër trena midis qyteteve Toyama dhe Kanazaëa në prefekturën Ishikawa të Japonisë gjatë tërmetit të fuqishëm të së hënës mbetën të bllokuar.

Transmetuesi publik japonez NHK, duke cituar Japan Railëays Ëest, raportoi se rreth 1,400 pasagjerë vazhdojnë të jenë të bllokuar brenda trenave të palëvizshëm të shpejtësisë së lartë për më shumë se 10 orë qëkur lëkundja e fuqishme tronditi rajonin.

Paralajmërimet për cunami përgjatë pjesëve të bregut perëndimor të Japonisë janë anuluar pasi kërcënimi i valëve të tjera të mëdha zvogëlohet.

Ndërsa kërcënimi i valëve më të mëdha tani ka kaluar, këshillimet për cunami për valë deri në 1 metër mbeten në fuqi.


Top Channel

You may also like