10 Gjëra Kozmetike që i Përdorim Çdo Ditë, e Duhen Përdorur më Rrallë

by admin
Spread the love

Për t’u dukur mbretëror, njerëzit përdorin një tufë kozmetike çdo ditë.

Por ndonjëherë nuk është e nevojshme të shpenzoni gjysmë thesi për të mahnitur të gjithë me bukurinë tuaj. Për më tepër, disa produkte as që rekomandohen të përdoren çdo ditë.

Pra, zbuluam se çfarë lloj kozmetike duhet të përdorim më rrallë për të mos dëmtuar veten.

Balsam buzësh

Dermatologët thonë se përdorimi i balsamit mund të kthehet në një varësi rreth çdo orë. Me aplikim të shpeshtë, lëkura e buzëve thjesht pushon së mbajturi vetë nivelin e nevojshëm të lagështisë dhe gjithnjë e më shumë ka nevojë për mirëmbajtjen e saj artificiale.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e balsamit kozmetik nëse është e nevojshme. Nëse thjesht ndiheni të thatë, mos nxitoni t’i drejtoheni menjëherë ndihmës së tij. Lëkura është në gjendje të përballojë vetë hidratimin. Nëse buzët janë të çara, produkti duhet të aplikohet në mëngjes, pas ngrënies dhe para gjumit. Pasi të zgjidhet problemi, balsami mund të lihet mënjanë.

Vaj për flokë

© elenavolf / Shutterstock.com

Lyerja me vaj e flokëve përmirëson ngjyrën dhe strukturën e tyre. Por vetëm nëse procedura kryhet në mënyrë korrekte. Përdorimi i tepërt i produktit mund ta bëjë skalpin shumë të yndyrshëm, të përkeqësojë problemin e zbokthit, nëse ka, të rëndojë fijet dhe përfundimisht të çojë në rënien e flokëve.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e vajit jo më shumë se 1-2 herë në javë dhe ta lini në kokë jo më shumë se 1-2 orë.

Agjentët eksfoliues

© Vector lifestyle / Shutterstock.com

Scrubs, eksfoliantët, furçat e masazhit dhe sfungjerët conjac pastrojnë mirë nga yndyrat, papastërtitë dhe lëkurën e ashpër. Por nëse e teproni me to, mund të ndodhin acarim dhe inflamacion. Gjithashtu, përdorimi i përditshëm i produkteve të tilla me kalimin e kohës çon në hollimin e lëkurës dhe shfaqjen e hershme të rrudhave. Prandaj, ekspertët këshillojnë që të pastroni lëkurën jo më shumë se 2 herë në javë.

Maskë fytyre

© BLACKDAY / Shutterstock.com

Substancat aktive të përfshira në maskat e fytyrës janë efektive vetëm nëse përdoren disa herë në javë. Me aplikimin e përditshëm, këto produkte mund të shkaktojnë acarim të lëkurës. Prandaj maskën ia vlen ta aplikoni më së shumti 3 herë në javë.

Bojë

© borisenkoket / Shutterstock.com

Aplikimi i përditshëm i maskarës, veçanërisht rezistent ndaj ujit, dobëson qerpikët, duke çuar në butësinë dhe humbjen e tyre. Prandaj, ky produkt duhet të përdoret çdo 2 ditë. Dhe për të minimizuar rrezikun e dëmtimit, ekspertët sugjerojnë gjithashtu përdorimin e një abetare përpara se të përfundoni me bojë. Nëse përdorni një produkt të papërshkueshëm nga uji, duhet ta aplikoni në një shtresë rimel të zakonshëm në mënyrë që të mos thahen qerpikët.

Produktet e kujdesit me retinol

Retinoli shpesh shtohet në kremra dhe serume. Në fund të fundit, ky komponent zgjidh një sërë problemesh: puçrrat, lëkurën e zbehtë dhe të shurdhër, rrathët e errët nën sy, poret e zgjeruara etj. Por me përdorimin e përditshëm, retinoli mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë, pasi shkakton skuqje dhe acarim.

Ekspertët rekomandojnë aplikimin e produkteve me këtë komponent 2-3 herë në javë, veçanërisht nëse sapo keni filluar t’i përdorni ose nëse keni lëkurë të hollë.

Shampo e thatë

Shampo e thatë eliminon yndyrën e tepërt, duke përfshirë natyrore, e cila prodhon lëkurën e kokës. Prandaj, përdorimi i përditshëm i tij mund të thajë flokët. Ky produkt gjithashtu bllokon folikulat, duke çuar kështu në humbjen e flokëve dhe inflamacion në lëkurën e kokës.

Megjithatë, mos hiqni dorë plotësisht nga shampoja e thatë. Fakti është se nëse i lani flokët çdo ditë, mund të dëmtoni edhe flokët. Dhe shampoja e thatë thjesht i jep freskinë e nevojshme flokëve të kontaminuar.

Ekspertët nuk rekomandojnë aplikimin e tij për më shumë se 2 ditë rresht. Vlen të përdorni shampo të thatë 1-2 herë në javë. Pronarët e flokëve me vaj mund ta përdorin produktin 2-3 herë në javë.

Hijet e syve

Hijet, si çdo kozmetikë tjetër dekorative që aplikohet direkt në lëkurën e fytyrës, kontribuojnë në shfaqjen e parakohshme të rrudhave. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, nuk duhet t’i përdorni ato çdo ditë.

Në përgjithësi, këshillohet që rregullisht të bëni një pauzë midis grimit dhe të lyeni të njëjtat hije çdo 2 ditë. Kjo kohë është e mjaftueshme që lëkura të pushojë dhe të përdorë sërish kozmetikë.

Kondicioner për flokët

Sigurisht, ky produkt ka një efekt të dobishëm në flokë. Megjithatë, nëse bëni kondicioner të thellë (d.m.th., lini kondicionerin në flokë për 15-40 minuta) çdo ditë, flokët do të bëhen shpejt të yndyrshëm dhe do të kenë një pamje të ndotur.

Ekspertët rekomandojnë t’i drejtoheni kësaj procedure një herë në javë. Ekspertët këshillojnë gjithashtu përdorimin e një shampoje për pastrim të thellë pas larjes së kondicionerit.

Arna

Patches nuk janë të destinuara për përdorim të përditshëm thjesht sepse nuk janë një hidratues, zbutës ose zbutës universal. Detyra e tyre kryesore është të eliminojnë ënjtjen nën sy. Prandaj, ia vlen të përdorni arna në rast nevoje urgjente dhe vetëm në mëngjes.

Ujë micellar

Heqja e përditshme e grimit me ujë micellar e bën lëkurën të thatë dhe çon në rrudha të hershme. Prandaj, ky produkt duhet të përdoret vetëm në rast nevoje urgjente, kur vërtet nuk ka kohë për të hequr kozmetikën në mënyra të tjera.

Ka alternativa të shkëlqyera për ujin micellar, të cilat gjithashtu ndihmojnë për të hequr qafe grimin shpejt dhe pa mundim. Për shembull, vaj kokosi dhe vaj jojoba.

You may also like