Zelensky shkarkon shefin e ushtrisë, publikohet mesazhi i gjeneralit më të lartë ukrainas

by admin
Spread the love

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky shkarkon komandantin e përgjithshëm të forcave të armatosura të vendit, Valerii Zaluzhnyi.

Zaluzhny është konsideruar hero kombëtar nga shumë ukrainas për luftën kundër rusëve që nga shkurti i vitit 2022.

Zelensky pohoi se e kishte takuar sot gjeneralin dhe se i kishte konfirmuar shkarkimin duke i thënë kishte ardhur koha për ndryshime në udhëheqjen ushtarake.

Por, ai tha se gjenerali më i lartë i Kievit duhet të mbetet “në ekipin e tij”, duke lënë të kuptohet se mund t’i jepet një pozicion tjetër.

Zaluzhny konfirmoi lajmin përmes rrjeteve sociale duke thënë se detyrat e ushtrisë kanë ndryshuar që nga shpërthimi i luftës në vitin 2022 dhe “të gjithë duhet të ndryshojnë dhe të përshtaten me realitetet e reja në mënyrë që të fitojmë së bashku”.