Tre herë më të fuqishme se bomba atomike e Hiroshimës, SHBA do vendosë armë bërthamore në këtë vend të Europës

by admin
Spread the love

Shtetet e Bashkuara po planifikojnë të vendosin armë bërthamore në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë në 15 vjet pasi kërcënimi nga Rusia rritet, zbulojnë dokumentet e Pentagonit të parë nga The Telegraph.

Kontratat e prokurimit për një objekt të ri në RAF Lakenheath në Suffolk, konfirmojnë se SHBA synon të vendosë koka bërthamore tre herë më të forta se bomba e Hiroshimës në bazën ajrore.

SHBA hoqi raketat bërthamore nga Britania e Madhe në vitin 2008, duke gjykuar se kërcënimi i Luftës së Ftohtë nga Moska ishte zvogëluar.

Zbulimi vjen pas paralajmërimeve se vendet e NATO-s duhet të përgatisin qytetarët e tyre për luftë me Rusinë.

Javën e kaluar, Adml Rob Bauer, një zyrtar i lartë ushtarak i NATO-s, tha se qytetarët privatë duhet të përgatiten për luftë të gjithanshme me Rusinë në 20 vitet e ardhshme që do të kërkonte ndryshim të madh në jetën e tyre.

Gjenerali Sir Patrick Sanders, kreu i Ushtrisë Britanike, vazhdoi të paralajmërojë se publiku do të duhej të thirrej për të luftuar nëse do të kishte luftë me Rusinë, sepse ushtria ishte shumë e vogël. Komentet e tij e detyruan Downing Street të përjashtonte rekrutimin.

Boris Johnson të premten mbrëma mbështeti thirrjen e Sir Patrick për një ushtri qytetare, pasi ai u zotua të regjistrohej nëse Britania e Madhe hynte në luftë me Rusinë.

Sekretari i marinës amerikane, Carlos Del Toro, më pas i kërkoi Britanisë të “rivlerësonte” madhësinë e forcave të saj të armatosura . Të premten, numri 10 mbrojti shpenzimet ushtarake të qeverisë, duke theksuar se “Mbretëria e Bashkuar

Kthimi i armëve amerikane në MB është pjesë e një programi të gjerë të NATO-s për zhvillimin dhe përmirësimin e vendeve bërthamore në përgjigje të tensioneve të rritura me Kremlinin pas pushtimit të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Rusia ka deklaruar se vendosja e armëve amerikane në Britani do të shihej nga Moska si një “përshkallëzim” dhe do të përballej me “kundërmasa kompensuese”.

Si dhe konflikti në Ukrainë, Perëndimi po përballet me sfida në rritje nga Irani dhe Koreja e Veriut, të cilat të dyja janë afruar më shumë me Moskën vitet e fundit.

Të premten, Britania, Franca dhe Gjermania dënuan Iranin për lëshimin e një sateliti të ri për të drejtuar raketa me rreze të gjatë. Teherani po pasuron uranium për përdorim të mundshëm në zhvillimin e armëve bërthamore.

SHBA dhe Britania e Madhe kanë kryer gjithashtu sulme ajrore në Detin e Kuq kundër rebelëve Houthi të Jemenit, milicia e mbështetur nga Irani, të cilët kanë sulmuar anijet me kontejnerë në hakmarrje të supozuar për ofensivën ushtarake të Izraelit në Gaza.

Jehona e Luftës së Ftohtë

Dokumentet e pa redaktuara në bazën e të dhënave të prokurimeve të departamentit të mbrojtjes amerikane zbulojnë planet për një “mision bërthamor” që do të zhvillohet “menjëherë” në RAF Lakenheath, ku armët bërthamore ishin vendosur gjatë Luftës së Ftohtë.

Pentagoni kishte refuzuar të komentonte mbi spekulimet se një “konvikt i ri me siguri”, i zbuluar fillimisht në dokumentet buxhetore vitin e kaluar, ishte menduar për bazën, e cila drejtohet nga Forca Ajrore e SHBA-së sipas rregulloreve dhe ligjeve britanike, për të lejuar SHBA-në të strehojë armë bërthamore taktike, që mund të vendosen nga avionët luftarakë F-35.

Termi “siguri” përdoret nga Pentagoni për t’iu referuar nevojës për të mbajtur të sigurta armët bërthamore kur ato nuk përdoren.

Dokumentet tregojnë se Pentagoni ka porositur pajisje të reja për bazën, duke përfshirë mburoja balistike të dizajnuara për të mbrojtur personelin ushtarak nga sulmet ndaj “aseteve me vlerë të lartë”. Ndërtimi i një objekti të ri strehimi për forcat amerikane që punojnë në kantier do të fillojë në qershor.

RAF Lakenheath pritet të strehojë bomba të gravitetit B61-12, të cilat kanë një rendiment të ndryshueshëm deri në 50 kiloton, më shumë se tre herë më shumë se fuqia e armës atomike të hedhur në Hiroshima në 1945.

Pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, një rishikim i Pentagonit për qëndrimin bërthamor të SHBA-së tha se ai shërbeu si një “kujtues i ashpër i rrezikut bërthamor në konfliktin bashkëkohor” dhe paralajmëroi “kërcënime bërthamore ndaj atdheut dhe aleatëve dhe partnerëve të SHBA”.

Presidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të “rrisin qëndrimin tona të forcës në Evropë për t’iu përgjigjur ndryshimit në mjedisin e sigurisë”.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar tashmë planet për të stacionuar dy skuadrilje të avionëve luftarakë të gjeneratës së pestë F-35, të cilët kanë aftësinë për të mbajtur bomba, me krahun e 48-të luftarak në RAF Lakenheath.

Në tetor, zyrtarët amerikanë kërkuan leje nga Kongresi për të filluar zhvillimin e një bombe të re B61 me një ngarkesë më të madhe, duke argumentuar se armët më të fuqishme do t’i “siguronin presidentit opsione shtesë kundër disa objektivave ushtarake më të vështira dhe me zona të mëdha”.

Dokumentet që zbulojnë vendimin për stacionimin e kokave bërthamore në Mbretërinë e Bashkuar u postuan në një faqe interneti prokurimi të qeverisë amerikane.

Një njoftim, i postuar në gusht, i kërkoi një kontraktori të sektorit privat të siguronte kabina dhe mburoja për të mbrojtur trupat në skuadrën e 48-të të Forcave të Sigurisë të bazës nga “hyrja e detyruar dhe sulmi balistik” nga pushkët e sulmit në vendin e armëve bërthamore.

“Misioni i ardhshëm bërthamor i skuadronit të 48-të të Forcave të Sigurisë kërkohet të operojë nën mbrojtjen balistike,” tha ai.

Një kontratë e dytë, e publikuar të martën, reklamohej për rampat hidraulike për shkarkimin e automjeteve, duke vënë në dukje se F35-at e rinj dhe “mbështetja e menjëhershme e garancisë” kishin “theksuar nevojën për të zëvendësuar këto objekte shumë të kërkuara”.

Në përgjigje të një dokumenti buxhetor të SHBA-së që përshkruan planet për konviktin prej 50 milionë dollarësh (39 milionë £) për personelin e sigurimit në RAF Lakenheath vitin e kaluar, Maria Zakharova, një zëdhënëse e ministrisë së jashtme ruse, tha se Moska do t’i përgjigjet kthimit të armëve bërthamore amerikane në Toka britanike me “kundërmasa”.

“Nëse ky hap bëhet ndonjëherë, ne do ta shohim atë si përshkallëzim, si një hap drejt përshkallëzimit që do t’i çonte gjërat në një drejtim që është krejtësisht i kundërt me adresimin e çështjes urgjente të tërheqjes së të gjitha armëve bërthamore nga vendet evropiane,” tha ajo.

“Në kontekstin e tranzicionit të Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s në një kurs të hapur konfrontues për shkaktimin e një ‘disfate strategjike’ ndaj Rusisë, kjo praktikë dhe zhvillimi i saj na detyrojnë të marrim kundërmasa kompensuese të dizajnuara për të mbrojtur në mënyrë të besueshme interesat e sigurisë së vendit tonë dhe aleatët e saj.”

Ndërtimi i zonës mund të jetë gjithashtu subjekt i sfidës ligjore nga Fushata për Çarmatimin Bërthamor, e cila argumenton se Ministria e Mbrojtjes nuk kreu vlerësimet e kërkuara të ndikimit mjedisor përpara se të miratonte zhvillimin.

Shtetet e Bashkuara kanë aktualisht koka luftarake të stacionuara në Belgjikë, Gjermani, Itali, Holandë dhe Turqi, nën një marrëveshje të NATO-s për ndarjen bërthamore.

Një zëdhënës i Pentagonit tha: Shtetet e Bashkuara përmirësojnë në mënyrë rutinore objektet e tyre ushtarake në vendet aleate. Dokumentet buxhetore administrative të paklasifikuara shpesh shoqërojnë aktivitete të tilla.

“Këto dokumente nuk janë parashikuese dhe as nuk kanë për qëllim të zbulojnë ndonjë qëndrim specifik ose detaje bazë. Është politikë e SHBA-së që të mos konfirmojë apo mohojë praninë ose mungesën e armëve bërthamore në ndonjë vend të përgjithshëm apo specifik.”


Top Channel

You may also like