Tragjedia është kudo! – Shqip

by admin
Spread the love

Mes rrënojave dhe shkatërrimit të granatimeve izraelite, mjekët në një spital në Gaza bëjnë ç’është e mundur për të shpëtuar rrjedhën e pafund të të plagosurve

Një “dritare e vogël drejt ferrit” hap raportin e CNN në spitalet e Gazës, të cilat prej dy muajsh janë pushtuar nga të plagosurit, shumica gra dhe fëmijë.

Nuk është e nevojshme të kërkoni për të gjetur tragjedi në Gaza, ajo është në çdo rrugë, thotë korrespondentja e luftës e USA Network, Clarissa Ward, e cila ka qenë brenda Rripit të Gazës.

Qasja e gazetarëve në Gaza ishte e pamundur për javë të tëra nga pala izraelite, si dhe nga pala egjiptiane, thotë Ward.

Në Rripin e Gazës, shton ajo, ka pasur më shumë se 20,000 sulme me bomba në dy muajt e luftës, më shumë se sa kemi parë në luftërat e tjera moderne. E megjithatë njerëzit janë ende në rrugë, të paktën për të blerë gjërat themelore.

Megjithatë, askush nuk është i sigurt dhe kjo tregohet me gjithë tragjedinë e saj në një spital të ngritur nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në kushte jashtëzakonisht të vështira dhe me bomba që bien ditë e natë, mjekët po bëjnë gjithçka që munden për t’u kujdesur për ata që arrijnë atje. Çdo shtrat ka edhe një tragjedi të vogël: fëmijë jetimë nga prindërit dhe të afërmit, njerëz të gjetur në rrënoja të gjymtuar.

Doktor Abdullah Al-Nakbi, sapo dëgjoi zhurmën e një bombe që shpërtheu aty pranë, thotë se kjo ndodh 20 ose më shumë herë në ditë dhe natë. Jemi mësuar, thotë ai, por ajo që nuk pranohet janë fëmijët si viktima, për të cilët duhet të kujdesen.

Tetëvjeçarja Jinan i mbijetoi bombardimit në shtëpinë e saj vetëm me një këmbë të thyer. Së shpejti një burrë dhe një djalë mbërrijnë në një situatë të vështirë me gjymtyrë të këputura nga bomba që u dëgjua pak më parë. Më tej, Amiri dyvjeçar ka lëndime në fytyrë nga një tjetër bombë, por nuk e di se ka humbur prindërit dhe të afërmit e tjerë.

Mjekët në spitalin e Emirateve thonë se kanë 130 pacientë në 150 shtretër brenda dy javësh nga operacioni. Është në një pozicion më të mirë se spitalet e tjera. Në një institucion infermieror me 200 shtretër janë të mbipopulluar 1000 pacientë dhe në një tjetër me kapacitet të ngjashëm trajtohen 400-500 pacientë.

Grozni në Çeçeni, Aleppo në Siri dhe Mariupol në Ukrainë, tashmë edhe Gaza, janë qytete që do të mbahen mend si plagët e mëdha të luftës moderne, përfundon gazetarja duke dalë nga spitali dhe pasi, siç thotë ajo, hedh një sy në një dritare në ferr.

Ndërkohë, të dhënat e nxjerra në dritë nga CNN tregojnë se gati gjysma e municioneve ajër-tokë që Izraeli ka përdorur në Gaza në luftën e tij me Hamasin kanë qenë të padrejtuara.

Një vlerësim i inteligjencës amerikane thotë se rreth 40-45% e 29,000 municioneve ajër-tokë që Izraeli ka përdorur ishin të padrejtuara. Këto janë municione që zakonisht janë më pak të kushtueshme dhe paraqesin një kërcënim më të madh për civilët, veçanërisht në një zonë me popullsi të dendur si Gaza. Pjesa tjetër ishin municione të drejtuara me saktësi, thotë vlerësimi.

Shkalla me të cilën Izraeli po përdor bomba të padrejtuara mund të jetë duke kontribuar në rritjen e numrit të vdekjeve të civilëve, vëren CNN, duke shtuar se shumë prej tyre mund të jenë furnizuar nga Shtetet e Bashkuara.

Të martën, për më tepër, presidenti Joe Biden theksoi se Izraeli është përfshirë në “bombardime pa dallim” në Gaza dhe të enjten shtoi se duhet të jetë “më i kujdesshëm”.

Izraeli nuk ka komentuar për llojin e bombave që po përdor, ndërsa këmbëngul se i përmbahet ligjit ndërkombëtar dhe rregullave të sjelljes së luftës për të mbrojtur civilët.

Megjithatë, komentet e Biden janë tregues të një përçarjeje midis SHBA-së dhe Izraelit mbi mënyrën se si ushtria izraelite kryen operacionet e saj në Gaza. Biden tha të martën se Izraeli po humbet mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar pasi numri i të vdekurve palestinezë në Gaza rritet në më shumë se 18,000 në dy muajt e fundit. Por SHBA-ja është gjithashtu gjithnjë e më e izoluar ndërkombëtarisht pasi refuzon të mbështesë thirrjet për një armëpushim. /tesheshi.com/

You may also like