Tallje mongole me Putinin – Shqip

by admin
Spread the love

Mësimi i historisë më shumë se i dyshimtë, faktikisht i diskutueshëm që Presidenti rus Vladimir Putin i dha prezantuesit ultra-konservator e  kontrovers amerikan Tucker Carlson gjatë një interviste të fundit në Moskë, provokoi një reagim të gjallë nga ish-kreu i shtetit mongol.

“Pas bisedës së Putinit, gjeta hartën historike të Mongolisë”, shkroi Tsakhia Elbegdorj, i cili shërbeu si presidenti i katërt i vendit nga viti 2009 deri në 2017.

Shumë historianë janë tallur me një deklaratë të Putinit të bërë gjatë një interviste të 6 shkurtit me Carlson, për të cilën ata thonë se ishte një manipulim për të justifikuar luftën e Moskës kundër Ukrainës, e cila do të hyjë në vitin e saj të tretë.

Putin e përshkroi popullin ukrainas si inekzistent, pasi nuk kishte formuar kurrë një shtet të përbashkët derisa u themelua Republika Socialiste Sovjetike e Ukrainës në fillim të shekullit të 20-të. Ai tregoi dhe kundërshtoi rrënjët e qytetërimit rus, për të cilin ai tha se datojnë më shumë se një mijëvjeçar.

Elbegdorj botoi harta të Perandorisë Mongole nga shekujt 13 dhe 14. Njëra tregon madhësinë e perandorisë së madhe, por jetëshkurtër, e cila në kulmin e saj mbulonte më shumë se 20 milionë kilometra katrorë.

Një hartë tjetër tregon skicën e perandorisë përtej kufijve të sotëm, duke përfshirë të gjithë Kinën, Kazakistanin, Mongolinë dhe shumë shtete më të vogla, si dhe pjesë të mëdha të Rusisë.

Harta e tretë krahason zotërimet e mbretërisë mongole me ato të Perandorisë Romake në kulmin e saj në shekullin II, duke treguar se kjo e fundit do të përshtatej me të parën.

Harta e katërt tregon Perandorinë Mongole në krahasim me të cilën Rusia e hershme e zbeh krijimin – më pas Principata e Moskës nën Ivanin e Madh – siç u shfaq menjëherë pasi fitoi pavarësinë nga Hordhia e Artë Mongole në fund të shekullit të 15-të.

Duke e qetësuar Putinin me shaka, ish-presidenti mongol shkroi në postimin e tij: “Mos u shqetësoni, ne jemi një komb paqësor dhe i lirë”.

“Vladimir Putin po përpiqet ta ndërtojë historinë mbrapsht, duke thënë se Rusia si shtet filloi zhvillimin e saj në shekullin e nëntë,” i tha BBC-së Sergei Radchenko – një historian britanik i lindur në Bashkimin Sovjetik – i Shkollës së Studimeve Ndërkombëtare Johns Hopkins.

“Ju mund të thoni njëlloj se Ukraina si shtet filloi zhvillimin e saj në shekullin e nëntë, me të njëjtat prova dhe dokumente (që Putini citoi në intervistë)”, tha Radchenko.

Intervista e Putinit ndezi gjithashtu debat rreth pretendimeve historike midis përdoruesve të mediave sociale në Kinë, e cila ndan një kufi të gjatë me Rusinë dhe Mongolinë.

“Historikisht, Rusia duhet të na kthejë Vladivostokun dhe territorin e gjerë të vjedhur 100 vjet më parë,” tha përdoruesi i X (ish-Twitter) Robert Wu.

“Le të shkojmë më tej, Mongolia e sotme dhe Siberia ruse ishin territoret e Kinës në dinastinë Tang me kryeqytet në Xi’an”, tha një përdorues i platformës kineze të mediave sociale Weibo. /tesheshi.com/

You may also like