Sulmi me dron vrau komandantin e milicisë në Bagdad, Iraku lëshon një paralajmërim për SHBA-në

by admin
Spread the love

Iraku ka lëshuar një paralajmërim për Shtetet e Bashkuara në përgjigje të një sulmi ajror të mërkurën vonë në Bagdad që vrau një komandant të lartë të milicisë pro-Iraniane Kataib Hezbollah.

Komanda e Përbashkët Operacionale e Irakut e quajti sulmin një “agresion të ri nga Shtetet e Bashkuara, duke shtuar se masa ka vepruar për të “minuar të gjitha mirëkuptimet” midis Irakut dhe SHBA-së, në një deklaratë të postuar nga zëdhënësi  Tahseen Al Khafaji në X .

Zëdhënësi përsëriti gjithashtu atë që tha vendi pas serisë së parë të sulmeve të SHBA-së në Irak të premten e kaluar si hakmarrje për vrasjen e tre ushtarëve amerikanë në Jordani, që do t’i quante sulmet një “shkelje të sovranitetit të Irakut”.

Kataib Hezbollah konsiderohet milicia më e fuqishme e mbështetur nga Irani në Irak dhe pjesë e një konsorciumi milicish të sponsorizuar nga shteti në vend të njohur si PMU (Forcat e Mobilizimit Popullor), shumë prej tyre milici shiite, që ndihmojnë në ruajtjen e sigurisë atje.

Por vetëm disa ditë pas vrasjes së tre ushtarëve amerikanë në Jordani më 28 janar, Kataib Hezbollah njoftoi se po pezullonte operacionet e tij ushtarake kundër forcave amerikane, gjë që u pa si shenja se grupi kishte frikë nga një goditje nga SHBA ndaj vetes, si dhe pro të tjerëve.


Top Channel

You may also like