Si duket qyteti për të cilin zhvillohen betejat më të ashpra në Ukrainë – Shqip

by admin
Spread the love

Pasi njësia e tij u shkatërrua nga zjarri ukrainas, ushtari i fundit i mbijetuar nga sulmi rus u mbulua në një krater të cekët ndërsa ukrainasit i bërtisnin atij që të dorëzohej. Ai ngriti dy granata në ajër, pas së cilës një dron ukrainas zbriti dhe shpërtheu, shkruan New York Times.

Shumë shpejt tymi u pastrua dhe një tjetër dron zbulues zbuloi trupin e tij. Atë ditë, një sulm në zonën në veri të qytetit të shkatërruar të Avdiivkas u zmbraps me sukses. Por ukrainasit nuk kanë iluzione: do të ketë më shumë sulme të tilla.

 “Ata vijnë në valë. Dhe nuk ndalen,” tha toger Oleksandr Shirshin, zëvendës komandant i Brigadës 47 të Mekanizuar.

Dhe ndërsa lufta hyn në vitin e tretë, ukrainasit janë më të shumtë si nga numri i ushtarëve ashtu edhe nga sasia e armëve. Pasi dominuan në vitin e parë të konfliktit dhe ngecën në të dytin, ata iu nënshtruan sulmit të Rusisë në të tretin. Tani ata gërmojnë dhe luftojnë për të mbajtur pozicionet e tyre.

Siç shkruan The New York Times, ekuipazhet e mortajave duhet të shpëtojnë predha. Njësitë rrotullohen me ato në pjesën e pasme për të kompensuar mungesën e fuqisë punëtore në pjesën e përparme dhe atyre u mungojnë furnizimet kryesore të nevojshme për riparimin dhe mirëmbajtjen e automjeteve të blinduara.

Për shkak të mungesës së municioneve artilerie, ata mund të përballojnë të qëllojnë vetëm mbi një ose dy ushtarë armiq, kështu që rusët lëvizin dhe avancojnë drejt pozicioneve të tyre më të avancuara në grupe të vogla. Ata po përpiqen të mbledhin trupa të mjaftueshme për të sulmuar llogoret e Ukrainës dhe për të mposhtur mbrojtësit.

“Ne nuk kemi pajisje të mjaftueshme apo fuqi punëtore të mjaftueshme për të nisur një sulm,” thotë toger Shirshin. “Kjo është arsyeja pse qëllimi ynë kryesor tani është të mbajmë pozicionet tona”.

Kohët e fundit Kievi njoftoi se do të shpenzojë 500 milionë dollarë për të ndërtuar pozicione të fortifikuara përgjatë kufirit të tij me Rusinë dhe për të krijuar linja më të thella mbrojtëse në rajonin lindor të Donbasit që mund të shërbejnë si pozicione mbrapa nëse rusët arrijnë të bëjnë një përparim të madh.

Epiqendra e luftimeve është ende rreth Avdiivkas në rajonin lindor të Donetskut, ku rusët, pavarësisht nga të gjitha pengesat, arritën të kryejnë disa sulme të pamëshirshme. Për disa javë, ata luftuan për kontrollin e një depoje industriale të skorjeve në periferi të qytetit, duke dërguar valë trupash për t’u prerë nga breshëri të tmerrshme. Ata kalojnë fshehurazi nëpër tunele nën rrugët e qytetit dhe dërgojnë drone të ngarkuar me eksploziv në pozicionet ukrainase.

E gjithë kjo për të pushtuar një qytet tjetër të shkatërruar. Por sulmet e tyre në Avdiivka dhe gjetkë përgjatë frontit i shërbejnë një qëllimi më të madh: të përfitojnë nga momenti kur mbështetja ushtarake e SHBA-së për Ukrainën ka pushuar dhe të mposhtin ukrainasit.

Edhe pse tani ata po mbrohen pothuajse ekskluzivisht, ushtarët ukrainas në vijën e frontit thanë se kjo nuk do të thotë se ata thjesht mund të struken dhe të presin që ajo të kalojë. Ndaj, ata përpiqen të shkaktojnë humbje maksimale në forcat ruse dhe të shmangin betejat e stërzgjatura që mund t’u sjellin edhe humbje të rënda.

Deri më tani, forcat ruse po bëjnë vetëm përfitime margjinale, pavarësisht se kanë derdhur sasi të mëdha burimesh në ofensivën e tyre dimërore.

Ukrainasit përdorin mina dhe pengesa të tjera për të drejtuar tanket ruse në zona ku mund t’i godasin me armë të rënda pothuajse çdo herë që sulmojnë. Ata përdorin në mënyrë agresive mjete luftarake dhe tanke të furnizuara nga Perëndimi si vrasës gjuetarësh kur trupat ruse i afrohen pozicioneve ukrainase.

Me rusët në disa pjesë të frontit që tani janë në gjendje të gjuajnë pesë herë më shumë predha sesa ukrainasit, mbrojtësit janë detyruar të kthehen më shumë në dronët e ngarkuar me bomba me telekomandë, të njohur si FPV.

Që kur Rusia filloi operacionet e reja ofensive në tetor, ajo ka humbur 365 tanke kryesore luftarake dhe rreth 700 automjete të blinduara “por ka bërë vetëm përfitime të vogla territoriale”, tha agjencia e inteligjencës ushtarake britanike të hënën e kaluar.

Në kapjen e Avdiivkas, më shumë se 13,000 ushtarë rusë u vranë ose u plagosën në vetëm dy muaj operacione, sipas një vlerësimi të inteligjencës amerikane në dhjetor. Kjo do të thotë rreth 3000 ushtarë rusë për çdo kilometër katror të fitimit territorial.

Megjithatë, agjencia britanike e inteligjencës paralajmëroi se Rusia ka të ngjarë të “vazhdojë këtë nivel të aktivitetit sulmues për të ardhmen e parashikueshme”.

“Nëse rusët janë të interesuar për një pjesë të caktuar të frontit, ata do ta rrafshojnë atë me tokë,” tha një zyrtar ushtarak britanik, duke treguar një ekran që tregon pamjet e drejtpërdrejta të dronëve për të ilustruar mendimin e tij. /tesheshi.com/

You may also like