Shorti i Kupës së Mbretit/ Barcelona, Real Madrid dhe Atletico Madrid mësojnë kundërshtarët

by admin
Spread the love

Ekipet e Superkupës Spanjolle janë tërhequr në fazën e 1/16-tës për Copa del Rey, pasi i kanë kaluar pa ndeshje në dy raundet e para. Barcelona dhe Real Madridi do të përballen me kundërshtarë të nivelit të katërt në këtë fazë.

Real Madrid do të shkojë në Arandina më 6 janar, për t’u përballur me ta në Burgos. Ata eliminuan Real Murcia në raundin e kaluar, ndërsa Barbastro bëri befasinë e raundit të fundit, duke eliminuar ekipin e La Ligës, Almeria. Ata do të jenë skuadra pritëse e Barcelonës në këtë fazë.

Atletico Madrid përballet me Lugon në Galicia, ndërsa Osasuna do të shkojë në jug për një përballje me Castellon.
Ndoshta një nga përplasjet më interesante të kësaj faze do të jetë Malaga-Real Sociedad e cila do të luhet në La Rosaleda, ndërsa Unionistas de Salamanca pret Villarrealin.

Espanyol do të luajë sërish kundër klubit të La Ligës, Getafe, dhe ka edhe një derbi të Ishujve Kanarie, ku Tenerife do të kërkojë të rrëzojë Las Palmasin.

Ka edhe një derbi bask, me Eibar që pret Athletic Club për herë të parë që kur ata u rrëzuan nga La Liga. Ndeshja e vetme e me dy klube të La Ligës është Alaves që pret Real Betis, një përballje që përfundoi 1-1 në fillim të sezonit./ h.ll/abcnews.al

You may also like