Sasia e armëve që i janë dhënë Izraelit që nga 7 tetori – Shqip

by admin
Spread the love

Rreth 35 mijë tonë armë dhe municione, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), janë transportuar në Izrael që nga 7 tetori i vitit të kaluar, kur filloi sulmi në Rripin e Gazës, raporton Anadolu.

Në lajmin e publikuar në gazetën Israel Hayom, thuhej se që nga 7 tetori në Izrael kanë mbërritur 35 mijë ton armë dhe municione me mbi 300 avionë dhe rreth 50 anije nga vende të ndryshme, kryesisht nga SHBA.

U konstatua se furnizuesi kryesor i armëve për Izraelin ishte pjesa tjetër e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndërsa një pjesë e vogël e dërgesave bëhej nga vende të tjera.

Dërgesat e armëve u tha se ishin dëshmi e mbështetjes së hapur të SHBA-së për ushtrinë izraelite, e cila vazhdon të sulmojë Rripin e Gazës.

Zyrtarët e lartë izraelitë të sigurisë thuhet se janë të shqetësuar për mundësinë që Shtetet e Bashkuara të ngadalësojnë dërgesat e armëve në Izrael në mes të tensioneve në rritje midis qeverive të Uashingtonit dhe Tel Avivit për Gazën.

U bë e ditur se mosmarrëveshja mes dy palëve sillet rreth çështjeve të ndryshme, por sipas disa burimeve, arsyeja kryesore e tensionit në diskutim është mungesa e besimit mes administratës amerikane të udhëhequr nga presidenti Joe Biden dhe qeverisë izraelite të udhëhequr nga kryeministri Benjamin Netanyahu.

Në lajm thuhet gjithashtu se Izraeli ka nevojë për mbështetjen e SHBA-së jo vetëm në armë, por edhe në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. /tesheshi.com/

You may also like