Rusia dhe Ukraina organizojnë shkëmbim të madh të të burgosurve – Shqip

by admin
Spread the love

Ukraina dhe Rusia njoftuan të mërkurën shkëmbimin e tyre të parë të robërve të luftës në gati pesë muaj, me më shumë se 200 të liruar nga secila palë pas asaj që të dyja thanë se ishte një negociatë komplekse që përfshin ndërmjetësimin nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se 248 personel ushtarak ishin dorëzuar nga Ukraina. Kyiv tha se kishte sjellë në shtëpi 230 njerëz – 224 ushtarë dhe gjashtë civilë – në atë që tha se ishte shkëmbimi më i madh i dokumentuar i trupave deri më tani.

Ministria e Jashtme e Emirateve të Bashkuara Arabe e pranoi rolin e saj, duke thënë në një deklaratë se shkëmbimi u bë i mundur nga “marrëdhëniet e forta miqësore” me Moskën dhe Kievin.

Ai ofroi përpjekje të mëtejshme humanitare dhe gjetjen e një zgjidhjeje paqësore për luftën.

Një video e publikuar nga autoritetet ukrainase tregoi të burgosurit e kthyer të veshur me flamurin blu dhe të verdhë të vendit duke dalë nga një autobus, duke kënduar himnin kombëtar dhe duke bërtitur përshëndetjen patriotike “Lavdi Ukrainës”, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi një video të ngjashme të kthimit të të burgosurve me uniformë që mbërrinin në Belgorod me autobusë.

Pavarësisht mungesës së bisedimeve se si t’i jepet fund luftës 22-mujore, Kievi dhe Moska kanë mbajtur shumë shkëmbime të burgosurish që nga muajt e parë të pushtimit rus në shkurt 2022.

You may also like