RUSI – Putin fiton zgjedhjet presidenciale

by admin
Spread the loveMOSKË, 17 mars /ATSH-DPA/ – Vladimir Putin ka fituar zgjedhjet presidenciale ruse me të paktën 87% të votave, sipas parashikimeve pas mbylljes së qendrave të votimit sot, njoftoi media shtetërore.

Televizioni shtetëror rus shpalli Putinin, 71 vjeç, fitues të dielën në bazë të disa sondazheve të votuesve.

Asnjë kandidat i vërtetë i opozitës nuk u lejua të kandidojë në votimin treditor.

Vëzhguesit ndërkombëtarë nuk i monitoruan zgjedhjet në të gjithë vendin e gjerë, i cili shtrihet në 11 zona kohore.

Votimi për mandatin e pestë të Putinit në detyrë u shoqërua me protesta të shumta.

Rezultatet e para domethënëse duhet të jenë të disponueshme të hënën.

Në zgjedhjet e kaluara, parashikimet kanë qenë në përputhje me rezultatin përfundimtar.

Do të ishte një rekord për Putinin, i cili mori 76,7% të votave në zgjedhjet e fundit presidenciale në 2018./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakRama ndan fotoalbumin e javës


You may also like