Revolocioni i Barcelonës i planifikuar në verë përfshin pesë largime

by admin
Spread the love

Barcelona po planifikon të rinovojë skuadrën e saj përsëri këtë verë dhe do të marrë masa më drastike dy sezone pas verës së famshme të levave ekonomike. Ndërsa Ousmane Dembele u largua verën e kaluar, për herë të parë, presidenti Joan Laporta po planifikon të shesë lojtarë të rëndësishëm.

Sipas gazetës Sport, Barcelona do të përpiqet të transferojë pesë lojtarë gjatë verës, dy prej të cilëve do të jenë lojtarë të rëndësishëm.

Dy do të largohen në fund të kontratave të tyre si Sergi Roberto dhe Marcos Alonso. Ndërkohë që në verë do të largohet edhe Oriol Romeu, i cili u soll me kërkesë të Xavi Hernandez.

Emrat e mëdhenj që do të largohen do të jenë Raphinha dhe një qendërmbrojtës. Kjo e fundit duket të jetë një çështje e hapur në varësi të interesit, me Jules Kounde, Andreas Christensen dhe Ronald Araujo të gjithë në kombinim.

Ylli uruguaian raportohet se është i hapur për një lëvizje te Bayern Munich dhe ka më shumë gjasa të tërheqë interes serioz dhe të sjell më shumë para.

Barcelona do t’i drejtohet sërish La Masias për të mbuluar këto mungesa. Largimi i Raphinhas do të mbulohet nga Lamine Yamal, pavarësisht se nuk mbush 17 vjet deri në gusht. Ai do të ndajë minuta me Ferran Torres në krahun e djathtë të sulmit, ndërsa 17-vjeçarit Pau Cubarsi do t’i kërkohet të rritet në vend të qendërmbrojtësit në largim.

Hector Fort do të jetë gjithashtu mbështetës për pozicionin e mbrojtësit të djathtë, pasi Barcelona ende synon të nënshkruajë përgjithmonë me Joao Cancelo dhe Joao Felix nëse kushtet lejojnë.

Për sa i përket forcimit të ekipit, gjetja e një mesfushori qendror cilësor, me gjasë për të luajtur para mbrojtjes dhe një opsion cilësor në krahun e majtë të sulmit, thuhet se janë prioritetet e drejtuesve.

Të gjitha këto plane kanë kuptim në letër, por dy nga të panjohurat më të mëdha potencialisht do t’i pengojnë ato plane. E para është tregu i transferimeve dhe nëse Barcelona do të marrë interesin apo ofertat që kërkon për Raphinhan dhe njërin nga mbrojtësit.

You may also like