Pse amerikanët po rindërtojnë aeroportin nga u ngrit “avioni atomik” mbi Hiroshima? – Shqip

by admin
Spread the love

Ishte ky ishull i vogël i izoluar në Oqeanin Paqësor nga ku, mëngjesin e 6 gushtit 1945, bombarduesi u ngrit për të hedhur bombën atomike në Hiroshima. Aeroporti ushtarak Tinian, i braktisur për dekada në xhungël, tani po rindërtohet nga ushtria amerikane. Këtë herë, me një sy në Kinë.

Për të kundërshtuar rritjen e ndikimit kinez në rajonin Azi-Paqësor, SHBA po shpenzon miliarda dollarë në lokacione të reja strategjike si baza alternative ushtarake që mund të përdoren në rast të një sulmi në infrastrukturën e saj kryesore.

Kjo politikë, e cila po zbatohet në “formën e urgjencës” nga Uashingtoni, është në përgjigje të një strategjie të ngjashme të ndjekur nga Pekini ku prej vitesh i ka kthyer ishujt në baza ushtarake në ujërat e diskutueshme të Detit të Kinës Jugore.

Por ndërsa Kinës po i kërkohet të ndërtojë pista duke ndërtuar ishuj artificialë nga e para, “rindërtimi i fushave ajrore të epokës së Luftës së Dytë Botërore i ofron Forcave Ajrore të SHBA në Paqësor një mjet për zbatimin e shpejtë të infrastrukturës në rajon,” tha një zëdhënës.

Kështu, në Tinian, që është një territor amerikan dhe ndodhet afër Guamit, ky aeroport historik në pjesën veriore të këtij ishulli të vogël “ka një rrugë të madhe nën xhungël”. “Ne do të pastrojmë bimësinë nga tani deri në verën e ardhshme” për të ndërtuar një bazë “të madhe”, tha së fundmi për gazetën Nikkei, gjenerali Kenneth Wilbas, komandanti i Forcave Ajrore të SHBA në Paqësor.

Duke filluar tashmë punën pranë aeroportit aktual civil, Forcat Ajrore të SHBA do të riparojnë gjithashtu atë që ishte, në vitin 1945, aeroporti më i rëndësishëm në planet.

Atje, 2300 kilometra në jug të Japonisë, dhjetëra bombardues B-29 po ngriheshin dhe zbarkonin në gjashtë pista për të bombarduar pamëshirshëm Perandorinë e atëhershme të Japonisë, armikun e SHBA-së në Luftën e Dytë Botërore.

Nga ky ishull në Arkipelagun Mariana më 6 dhe 9 gusht 1945, avionët u ngritën duke lëshuar “Little Boy” dhe “Fat Man” në Hiroshima dhe më pas Nagasaki, duke vrarë më shumë se 200,000 njerëz, duke e gjunjëzuar Japoninë dhe duke e detyruar atë të dorëzohej.

Pothuajse 80 vjet më vonë, buldozerët janë kthyer në Tinian – këtë herë me pamjet e tyre të vendosura në Pekin.

“Operacioni gjithnjë e më agresiv i Kinës për të riformuar rajonin Indo-Paqësor” përfaqëson “sfidën më të madhe dhe më serioze për sigurinë kombëtare të SHBA”, theksoi dokumenti i vitit 2022 që përcakton strategjinë e ushtrisë amerikane për vitet e ardhshme.

Gjatë tre viteve të fundit, buxheti vjetor i ndarë për ndërtimin ushtarak të SHBA-së në Azi-Paqësor është dyfishuar, nga 1.8 miliardë në 2020 në 3.6 miliardë në 2023, sipas një raporti të Kongresit.

Qasja e Pentagonit është e qartë: shumohen bazat për të qenë më fleksibël dhe për të mundësuar operacione jashtë bazave të mëdha ekzistuese amerikane në Japoni, Korenë e Jugut dhe ishullin Guam. Që nga viti 2011, vë në dukje më tej ky raport i Kongresit, “Shtetet e Bashkuara kanë negociuar aksesin në 12 zona të reja të mbrojtjes në Filipine dhe Australi”, duke përfshirë disa nga Lufta e Dytë Botërore.

“Një pjesë e madhe e strategjisë sonë është rindërtimi i fushave ajrore të Luftës së Dytë Botërore,” tha kreu i Forcave Ajrore të Paqësorit të SHBA në shtator gjatë një konference. “Ne pastrojmë xhunglën dhe kemi një aeroport”.

“Ne nuk ndërtojmë baza të mëdha,” tha Kenneth Wilbas. “Ne thjesht po kërkojmë të kemi një vend ku ka karburant, armë, ndoshta diçka për të ngrënë…”.

Ky është pikërisht modeli i aplikuar në Tinian, ku punimet e rinovimit nisën në shkurt të vitit 2022, fillimisht pranë aeroportit aktual, për t’u shtrirë më pas në aeroportin e ish-Luftës së Dytë Botërore, nga veriu i ishullit.

Është veçanërisht “një ndjenjë e urgjencës” që ka lejuar ushtrinë amerikane, me këto lehtësira të reja, të “rrisë qëndrimin e parandalimit” në rajon, tha zëdhënësi i Forcave Ajrore.

Brenda dy viteve, duhet të përfundojë restaurimi i pjesëve të mëdha të asfaltit, parkimi i avionëve dhe ndërtimi i rezervuarëve të karburantit për të “siguruar aftësinë për të përmbushur objektivat e misionit në rast se baza e Forcave Ajrore Andersen (në Guam) ose të tjera vendndodhjet në Paqësorin perëndimor bëhen të paarritshme”, sipas dokumenteve financiare ushtarake amerikane. /tesheshi.com/

You may also like