Pas kryengritjes në Rusi, mercenarët e Wagner i dorëzojnë armët ushtarakëve ruse

by admin
Spread the love

Mercenarët e Wagner po përfundojnë dorëzimin e armëve tek ushtria ruse pas rebelimit të shkurtër të grupit muajin e kaluar.

Rusia ka raportuar se rreth 2,000 pajisje, duke përfshirë tanke, raketahedhës dhe sisteme të mbrojtjes ajrore ishin midis armëve të transferuara në Moskë.

Ajo mori gjithashtu mbi 2,500 tonë metrikë municione dhe 20,000 armë zjarri nga grupi paraushtarak. Sky News shkruan se ky veprim duket të jetë sinjali më i sigurt ende se luftëtarët e Wagner, të udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin, po tërhiqen nga operacionet në Ukrainë.

Kjo vjen pasi Kremlini konfirmoi se Vladimir Putin u takua me Prigozhin pas rebelimit të ndërprerë. Autoritetet kanë kërkuar të zvogëlojnë kërcënimin e paraqitur nga Grupi Wagner pas kryengritjes.

Këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, ka postuar në Twitter një video që pretendon të tregojë disa nga armët që po transferohen:


Top Channel

You may also like