NJU JORK – SHBA nuk mbështet projekt-rezolutën algjeriane mbi konfliktin në LM

by admin
Spread the love

NJU JORK, 18 shkurt /ATSH-ANSA/ – Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e mbështesin projekt-rezolutën e iniciuar nga Algjeria mbi konfliktin në Lindjen e Mesme.

”Nëse do të hidhet në votim ashtu siç është hartuar, nuk do të miratohet”, theksoi në një deklaratë ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, lidhur me projekt-rezolutën algjeriane për situatën në Gaza.

“Për muaj të tërë, Shtetet e Bashkuara kanë punuar pa u lodhur drejt një qëllimi për të cilin ne të gjithë duhet të aspirojmë: një zgjidhje të qëndrueshme të konfliktit të Gazës në mënyrë që izraelitët dhe palestinezët të mund të jetojnë krah për krah dhe të gëzojnë siguri të barabartë. , dinjitet dhe liri”, theksoi ajo.

”Shtetet e Bashkuara po punojnë për një marrëveshje pengjesh midis Izraelit dhe Hamasit, e cila do të sillte një periudhë qetësie të menjëhershme dhe të qëndrueshme në Gaza për të paktën gjashtë javë, dhe nga e cila më pas ne mund të marrim kohën dhe hapat për të për të ndërtuar një paqe më të qëndrueshme”, thuhet në deklaraëtën e saj.

Gjatë javës së kaluar, Presidenti Biden ka marrë thirrje të shumta nga kryeministri Netanyahu, si dhe liderët e Egjiptit dhe Katarit, për të çuar përpara këtë marrëveshje. Ndërsa boshllëqet mbeten, elementët kryesorë janë në tryezë. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like