NJU JORK – Alarmi i OKB-së: Epoka e vlimit global ka filluar

by admin
Spread the loveNJU JORK, 27 korrik /ATSH-ANSA/ – Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për veprime të menjëhershme dhe radikale ndaj ndryshimeve klimatike, duke thënë se temperaturat rekord të korrikut tregojnë se Toka ka kaluar nga ngrohja në “një epokë vlimi global”.

Duke folur nga Nju Jorku, Guterres e përshkroi nxehtësinë e fortë në hemisferën veriore si një “verë mizore”.

“Për të gjithë planetin, është një fatkeqësi duke përjashtuar një mini-epokë akullnajash në ditët e ardhshme, korriku 2023 do të thyejë rekorde në të gjithë bordin”, shtoi ai.

”Ndryshimet klimatike janë këtu. Është e frikshme. Dhe ky është vetëm fillimi”, theksoi ai. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprak​FSK dhe Ajoa me aktivitete të përbashkëta
Artikulli tjetërBardhi: Këshilli Kombëtar i PD anuloi zgjedhjet e 29 korrikut për kryetar


You may also like