Mori 12 plumba, ushtarja izraelite që shpëtoi mrekullisht flet e përlotur: U shtira si e vdekur

by admin
Spread the love

Një ushtare izraelite mbijetoi mrekullisht dhe tregoi historinë e tmerrit dhe terrorit që përjetoi më 7 tetor.

Ajo tha se u qëllua 12 herë nga Hamasi, por kishte gjakftohtësinë dhe guximin të qëndronte pa lëvizur dhe të pretendonte se ishte një kufomë mes miqve të saj të vdekur.

Togerja e dytë Eden Ram, e cili tashmë është shëruar dhe ecën sërish, përshkroi në një postim emocionues momentin kur ishte në bazën në distriktin jugor të Urimit me 12 ushtarë të tjerë kur u zunë pritë nga terroristët, me personat e armatosur që qëllonin Ramen.

Të bllokuar në dhomë, ushtarja e plagosur dhe gjashtë kolegët e saj nuk mund të bënin gjë tjetër veçse të prisnin derisa Hamasi të hidhte në erë çdo derë sigurie dhe më në fund tw arrinin te trupat e IDF, duke qëlluar me breshëri drejt tyre.

“Gjatë sulmit, nuk isha e sigurt nëse isha e vdekur apo e gjallë”, shkroi Ram për kohën kur u qëllua 12 herë. “U ndjeva e vdekur, por ende mund të shihja, dëgjoja dhe ndjeja. Prisja që plumbi i fundit të më godiste dhe të më vriste, por nuk erdhi kurrë”, tha ajo.

Ram kishte kohë për të dërguar mesazhe lamtumire për të dashurit e saj përpara se Hamasi të thyente dyert. Ajo u shtir si e vdekur për katër orë dhe edhe pse terroristët po kontrollonin trupat, ajo arriti t’i mashtrojë ata dhe t’i shpëtojë vdekjes.

“Unë jetoj nga një mrekulli,” thotë Eden Ram me lot në sy gjatë çmimit të saj të trimërisë më 7 tetor nga presidenti i Izraelit Isaac Herzog.
Në fakt, ajo nuk ishte e vetmja. Ndërsa vajza shtrihej në një pellg gjaku e rrethuar nga miq dhe kolegë të vdekur, ajo ndjeu frymën e shoqes së saj, Saharit, e cila gjithashtu i mbijetoi sulmit.

Pasi ushtarët u larguan, Sahari ndihmoi menjëherë Ramen, e cila kishte plagë plumbash në këmbë, krahun e majtë dhe shpatullën e saj.

“48 orët e para në spital ishin të vështira, pasi ajo iu nënshtrua dy operacioneve dhe për tre ditë mjekët e mbajtën nën qetësim të rëndë”, thotë ushtarja e ri e IDF.

Kisha aq shumë dhimbje sa nuk mund të them asnjë fjalë – engjëjt erdhën dhe më shpëtuan,” tha Ram për momentin kur ushtarët dhe mbërritën në bazë dhe i shpëtuan jetën. “Më çuan në spital dhe gjatë rrugës kërkova menjëherë të telefonoja familjen time dhe t’u thosha se isha gjallë. 48 orët e para në spital ishin të vështira.

Pavarësisht lëndimeve të rënda në trupin e saj, Ram do të jetë në gjendje të rifitojë funksionin e plotë të gjymtyrëve të saj. E reja e ka përshpejtuar shërimin e saj dhe javën e kaluar mori një çmim nga presidenti i Izraelit Isaac Herzog për trimërinë e saj më 7 tetor.

Gjatë ceremonisë, ajo tha se ishte e emocionuar që u rikthye në këmbë, duke e përshkruar shërimin e saj si një mrekulli.


Top Channel

You may also like