Moldavia ngjitje me “ashensor”, renditja e rivalëve të Shqipërisë në Grupin E

by admin
Spread the love

FIFA ka përditësuar renditjen e kombëtareve pas dueleve të muajit qershor. Shqipëria ka ngjitur tri pozicione falë fitoreve ndaj Moldavisë dhe Ishujve Faroe në grupin E të eliminatoreve të Euro 2024.

Kuqezinjtë e Sylvinhos mbajnë vendin numër 65 në renditjen e FIFA-s. Por si ndryshon klasifikimi i rivalëve të kombëtares shqiptare?

Polonia ka zbritur 3 shkallë në sajë të humbjes surprizuese ndaj Moldavisë (3-2) duke u renditur aktualisht në vendin e 26-të.

Republika Çeke renditet e 37-ta, duke ngjitur një shkallë në krahasim me muajin e kaluar falë triumfit 0-3 ndaj Ishujve Faroe.

Moldavia ngjit plot 7 vende falë fitores me përmbysje kundër Polonisë, duke u renditur në vendin e 164-t.

Ndërkohë që Ishujt Faroe, që humbën në shtëpi me Çekinë dhe Shqipërinë, ndodhen në vendin e 129-të.


Top Channel

You may also like