milionat që Trump duhet të nxjerrë nga xhepi… – Shqip

by admin
Spread the love

Një juri federale urdhëroi të premten Donald Trump që t’i paguajë 83.3 milionë dollarë dëmshpërblim E. Jean Carroll, e cila akuzoi ish-presidentin amerikan se i kishte shkatërruar reputacionin e saj si një gazetare e besueshme duke mohuar se e kishte përdhunuar atë gati tre dekada më parë, raportoi Reuters.

Carroll, 80 vjeçe, e paditi Trumpin në nëntor 2019 sepse pesë muaj më parë ai e kishte mohuar se e kishte përdhunuar në mesin e viteve 1990 në një dhomë montimi në dyqanin Bergdorf Goodman në Manhattan.

Donald Trump pretendoi se nuk kishte dëgjuar kurrë për Carroll dhe se ajo e shpiku historinë e saj për të rritur shitjet e kujtimeve të saj.

Avokatët e tij thanë se Carroll ishte e uritur për famë dhe gëzonte vëmendjen e mbështetësve teksa ajo fliste kundër armikut të saj.

Një tjetër juri majin e kaluar urdhëroi Trumpin t’i paguante Carroll-it pesë milionë dollarë për një mohim të ngjashëm nga tetori 2022, duke gjetur se ai kishte shpifur dhe sulmuar seksualisht gazetaren në fjalë. Trump e apeloi vendimin.

Në gjyqin aktual, Carroll po kërkon të paktën 10 milionë dollarë të tjera, duke thënë se Trump ka shkatërruar reputacionin e saj si një gazetare e respektuar që thotë të vërtetën.

Ajo gjithashtu kërkoi dëmshpërblim, pjesërisht për të parandaluar që Trump të përsëriste mohimet e tij.

Trump e ka përdorur rastin dhe problemet e tij të tjera ligjore për të forcuar fushatën e tij për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e nëntorit, në një përballje të mundshme me demokratin Joe Biden, i cili e mundi atë në 2020.

Trump përballet me katër padi penale, duke përfshirë dy akuza se ai u përpoq të përmbyste në mënyrë të paligjshme humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020. Ai është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat, duke e portretizuar veten si viktimë e gënjeshtrave të motivuara politikisht dhe një sistem drejtësie jashtë kontrollit. /tesheshi.com/

You may also like