“Meteo Giornale”: Kukësi, xhevahiri i Shqipërisë, me atraksione të paharrueshme

by admin
Spread the love

TIRANË, 9 shkurt /ATSH/ – Qyteti i Kukësit është një xhevahir i fshehur në Shqipërinë Verilindore.

I zhytur në zemër të Shqipërisë Verilindore, në kufi me Kosovën shtrihet Kukësi, një qytet që ka arritur të fitojë zemrat e shumë udhëtarëve, italianë dhe ndërkombëtarë, shkruan Achille Mancini në një artikull të botuar në të përditshmen italiane “Meteo Giornale”.

Ky qytet magjepsës është bërë një destinacion i preferuar pushimesh gjatë viteve të fundit, falë bukurisë së tij të jashtëzakonshme piktoreske dhe historisë së tij të fuqishme dhe emocionuese.

Në vitin 2000, Kukësi⁤ i tregoi gjithë botës se çfarë do të thotë të kesh një zemër të madhe duke mirëpritur qindra mijëra refugjatë gjatë luftës së Kosovës, një gjest solidariteti aq i madh sa e bëri atë të vetmin qytet në botë të nominuar për çmimin Nobel për Paqen.

Të vizitosh Kukësin do të thotë të biesh në kontakt me⁤ një komunitet njerëzish që kanë vënë mbi gjithçka dashurinë për të tjerët.

Është një përvojë që lë një gjurmë të thellë, një udhëtim që prek shpirtin dhe ofron një perspektivë se çfarë do të thotë vërtet të jesh njeri.

Qyteti i mikpritjes

I vendosur vetëm 60 kilometra në perëndim të Tiranës, Kukësi ndodhet në breg të lumit Drin, duke ofruar pamje mahnitëse dhe një atmosferë të qetë.

Pozicioni i saj strategjik e bën atë një qendër jetike për tregtinë lokale dhe rajonale.

Megjithatë, nuk është vetëm rëndësia e tij ekonomike që e përcakton atë, por është edhe historia e tij e pasur, që daton në shekullin e XVI, e cila i jep një bukuri të veçantë.

Dokumentet historike dhe monumentet antike dëshmojnë për të kaluarën e lavdishme të qytetit, duke e bërë Kukësin një vend me interes të madh kulturor.

Me të mbërritur në qytet, do t’ju mirëpresë minarja fluturuese e xhamisë, simbol shpirtëror dhe përkushtimi, nder për mjeshtërinë shqiptare, një eksperiencë vizuale që prek shpirtin.

Jo shumë larg, ndodhet një muze, rojtar i historive dhe kujtimeve të kohëve të shkuara.

Çdo objekt i ekspozuar, çdo artefakt tregon një histori unike që përbën identitetin e këtij destinacioni.

Të paharrueshme janë rrugët e tregut piktoresk lokal, me ngjyrat e tij të ndezura, aromat tërheqëse të erëzave dhe natyrën mikpritëse të njerëzve, duke krijuar një atmosferë të gjallë, një përvojë që stimulon dhe zgjon shqisat.

Por, shpirti i këtij qyteti të mrekullueshëm ndihet edhe në rrugët e tij sugjestive, ku ndërtesat magjepsëse me një shije paksa retro zbulojnë fragmente të jetës së përditshme.

Kafenetë komode dhe një përzgjedhje e gjerë restorantesh ofrojnë gatime të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

Atraksionet e paharrueshme në Kukës

Ndër atraksionet që nuk duhen humbur, spikasin malet madhështore të Valbonës që ngrihen mbi 2 000 metra, duke dominuar horizontin e Kukësit.

Këto male, me shkëlqimin e tyre të egër ofrojnë⁢ mundësi të pafundme për aktivitete në natyrë, duke e bërë çdo moment një aventurë të paharrueshme.

Në zemër të këtyre maleve, shpellat janë të fshehura si gurë të çmuar.

Të banuara nga njerëz që kanë zgjedhur jetën e thjeshtë dhe të vështirë të maleve, ato ofrojnë një pasqyrë magjepsëse në një realitet rural, larg ngutjes dhe nxitimit të jetës moderne.

Çdo eksplorim ofron mundësinë për t’u zhytur në një botë të nëndheshme të mrekullive natyrore.

Ju sugjerojmë gjithashtu të vizitoni liqenin e Kukësit, një idil ujor në rrëzë të malit ⁤Valbona.

Ky trup ujor i krijuar nga njeriu ofron një shumëllojshmëri të gjerë aktivitetesh në natyrë si peshkimi dhe shëtitja me varkë, duke i lejuar vizitorët të lidhen me natyrën në një mënyrë argëtuese dhe relaksuese.

Në qytet, megjithatë, Memoriali Kombëtar i Luftës qëndron si një simbol i fuqishëm i sakrificës dhe guximit.

Ky memorial, kushtuar ushtarëve të Luftës së Dytë Botërore, është një vend reflektimi dhe respekti, duke i kujtuar të gjithëve lirinë e çmuar për të cilën luftuan heronjtë.

Dhe së fundi, Kisha e Shën Gjergjit, që daton në shekullin e XVIII, është një homazh për arkitekturën dhe artin.

Kjo ndërtesë ortodokse, një nga më të vjetrat në rajon, magjeps me bukurinë dhe atmosferën e saj shpirtërore.

Kukësi është një vend magjepsës, ku çdo hap të sjell më pranë zbulimit të diçkaje të bukur, emocionuese dhe unike. //a.i/

https://www.meteogiornale.it/2024/01/kukes-e-in-albania-lunica-citta-ad-esser-stata-nominata-per-il-nobel/

 

 

 

 

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like