Llotaria Amerikane kap shifrën prej 1.6 miliardë dollarë, rekord botëror

by admin
Spread the love

Pas më shumë se tre muajsh pa një fitues në lojën kryesore të lotarisë në SHBA, shorti i kësaj fundjave regjistrohet si  shuma më e madhe që bota ka parë ndonjëherë.

Xhekpoti i Powerball i reklamuar për të shtunën qëndron në një çmim prej 1.6 miliardë dollarë. Kjo kryeson rekordin e mëparshëm prej 1.59 miliardë dollarësh, i ndarë midis tre lojtarëve të Powerball në 2016.

Shanset për të fituar xhekpotin janë një në 292 milionë, sipas Powerball.

Loja, e cila filloi në vitin 1992, luhet në 45 nga 50 shtetet amerikane, kryeqytetin e Uashingtonit dhe në territoret amerikane të Porto Rikos dhe Ishujt e Virgjër.


Top Channel

//Google Analytics window.dataLayer = window.dataLayer || [];

function gtag() { dataLayer.push(arguments); } gtag('js', new Date());

gtag('config', 'UA-7855069-1');

//Facebook window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId: '1715618661991455', xfbml: true, version: 'v2.10' }); FB.AppEvents.logPageView(); };

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

You may also like