Kush është Ali Akbar Ahmadian, shefi i ri i sigurimit të Iranit – Shqip

by admin
Spread the love

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka emëruar një komandant me përvojë nga Korpusi i Gardës Revolucionare(IRGC) si kreun e ri të sigurimit të shtetit.

Ali Akbar Ahmadian, 62 vjeç, u emërua si sekretar i ri i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare (SNSC) të hënën, duke zëvendësuar Ali Shamkhani, i cili ka mbajtur këtë detyrë për gati një dekadë.

Ahmadian merr përsipër si kreun e SNSC në një kohë të përshpejtimit të përpjekjeve diplomatike rajonale të nisura nga paraardhësi i tij, duke përfshirë rindërtimin e lidhjeve me Arabinë Saudite rivale, pas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Kina në mars.

Por marrëdhëniet e Iranit me Perëndimin mbeten të këqija. Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 mbetet në harresë, me Iranin të akuzuar se i ka ofruar Rusisë dronë të armatosur për luftën e saj në Ukrainë dhe tensionet u rritën gradualisht pas protestave në të gjithë vendin që shpërthyen në shtator të vitit të kaluar.

Njeri i ushtrisë

Ndryshe nga paraardhësi i tij, i cili ishte në radhët politike dhe ushtarake për dekada, Ahmadian e kaloi të gjithë karrierën e tij në ushtri, pa asnjë përvojë të njohur publikisht në administratat presidenciale apo si diplomat.

Shamkhani, i cili ishte i fundit nga nivelet më të larta të pushtetit që u emërua nën Presidentin Hassan Rouhani, ishte një ushtar karriere që kishte kohë në qeveritë reformiste, qendrore dhe konservatore.

Ahmediani, nga ana tjetër, e ndërtoi karrierën e tij tërësisht brenda IRGC-së.

Ai përparoi gjatë luftës tetëvjeçare midis Iranit dhe Irakut në vitet 1980 dhe drejtoi pozicionet e koordinimit në Garda në disa provinca iraniane. Në fund të viteve 1990, ai u bë kreu i marinës së IRGC-së dhe më parë ishte zëvendës i Shamkhanit në të njëjtën njësi. Media shtetërore iraniane e përshkruan atë si një nga krijuesit e Marinës moderne të Gardës dhe një teoricien i hershëm i stilit të favorizuar të luftimit asimetrik të Iranit.

Më pas është graduar në krye të Shtabit të Përgjithshëm të Gardës, të cilin e ka punuar nga viti 2000 deri në vitin 2007 dhe në dy vitet e fundit të asaj pune ka qenë edhe drejtor i Universitetit “Imam Husein” brenda njësisë.

Qassem Soleimani

Nga viti 2007, ai drejtoi Qendrën Strategjike të IRGC-së, ku dyshohet se ishte një figurë me ndikim në krijimin e politikave të sigurisë dhe ushtarake, si dhe në zhvillimin e programit raketor të Gardës. Më pak se një vit më parë, ai ishte një nga pesë anëtarët e rinj të emëruar në Këshillin me ndikim të Përshtatshmërisë nga Udhëheqësi Suprem Ayatollah Ali Khamenei.

Ahmadian është nga e njëjta provincë (Kerman) me Qassem Soleimani, ish-gjenerali kryesor i Iranit dhe njeriu i dytë më i fuqishëm i vendit, i cili u vra nga SHBA në një sulm me dron në Irak në vitin 2020.

Në Universitetin e Lartë të Mbrojtjes Kombëtare doktoroi në menaxhim strategjik, master në studimet e mbrojtjes dhe doktoraturë në stomatologji. /tesheshi.com/

You may also like