KOMENT – Perëndimi kritikon zgjedhjet ruse, ndërsa Xi uron Putinin

by admin
Spread the love

MOSKË, 18 mars /ATSH-DPA/ – Qeveritë perëndimore dënuan sot fitoren dërrmuese të presidentit rus Vladimir Putin në një votim që ata thonë se nuk ishte as i lirë dhe as i drejtë, ndërsa Kina, aleatja kryesore e Moskës në mes të izolimit ndërkombëtar të shtuar, dërgoi urime.

Me të gjitha fletët e votimit të numëruara, komisioni zgjedhor i dha Putinit një fitore dërrmuese prej 87,28% të votave, sot pasdite, një rezultat rekord që vëzhguesit thonë se ishte i mundur vetëm përmes forcës, shtypjes dhe mashtrimit.

Pjesëmarrja në votime u vlerësua zyrtarisht në 77,44%.

Ky është rezultati më i mirë për kreun e Kremlinit, i cili ka qenë në pushtet për gati 25 vjet, në pesë herë që ai ka kandiduar për postin.

Vëzhguesit ndërkombëtarë nuk i monitoruan zgjedhjet në të gjithë vendin e gjerë, i cili shtrihet në 11 zona kohore.

Votimi i cili përfundoi dje u shoqërua me protesta të shumta nga mijëra kundërshtarë të tij.

Qeveria franceze e etiketoi votën si një tjetër votim në vend të mbajtur në kushte të vështira.

”Kushtet për zgjedhje të lira, pluraliste dhe demokratike nuk janë plotësuar sërish”, tha Ministria e Jashtme franceze në një deklaratë.

Sipas deklaratës, standardet ndërkombëtare në lidhje me qasjen e barabartë në shtyp për të gjithë kandidatët nuk janë përmbushur.

”Fakti që kandidatët që u pozicionuan qartë kundër pushtimit të vazhdueshëm rus të Ukrainës nuk u pranuan reduktoi ndjeshëm karakterin pluralist të votimit”, tha ministria.

Franca dënoi gjithashtu votimin e mbajtur në territoret ukrainase të aneksuara ilegalisht nga Rusia.

“Organizimi i paligjshëm i “zgjedhjeve” të supozuara në territoret ukrainase të pushtuara përkohësisht nga Rusia përbën një shkelje të re të ligjit ndërkombëtar dhe të Kartës së Kombeve të Bashkuara”, shtoi ajo.

”Franca nuk do t’i njohë kurrë këto sondazhe dhe rezultatet e tyre”, tha ajo.

Një zëdhënëse e qeverisë në Berlin përsëriti gjithashtu se qeveria gjermane nuk e konsideron votën si “as të lirë dhe as të drejtë”.

“Sipas mendimit tonë, nuk ishin zgjedhje demokratike, pasi nuk u lejuan kandidatë të vërtetë kundërshtarë”, u tha Christiane Hoffmann gazetarëve në Berlin.

BE-ja dënoi gjithashtu mbajtjen e “të ashtuquajturave “zgjedhje” nga Rusia në territoret e pushtuara në Ukrainë, duke iu referuar gadishullit të Krimesë të Detit të Zi, të aneksuar nga Moska në shkelje të ligjit ndërkombëtar në vitin 2014, si dhe rajoneve kontinentale të Donetskut, Luhanskut, Zaporizhyaa dhe Khersonit.

“Bashkimi Evropian përsërit se nuk e njeh dhe nuk do të njohë as mbajtjen e këtyre të ashtuquajturave zgjedhje në territoret e Ukrainës dhe as rezultatet e tyre”, thuhet në deklaratën e lëshuar nga Josep Borrell, shefi i punëve të jashtme, në emër të BE-së.

Deklarata tha gjithashtu se “vdekja tronditëse e politikanit opozitar Alexei Navalny në prag të zgjedhjeve është një tjetër shenjë e represionit të përshpejtuar dhe sistematik”.

Në shenjë proteste ndaj votimeve të ashpra, liderët perëndimorë, përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz, nuk e uruan Putinin për fitoren e tij, ndryshe nga presidenti kinez Xi Jinping, i cili me shpejtësi pati sot një telefonatë me liderin e Kremlinit.

”Xi e uroi Putinin dhe i tha atij se beson se Rusia do të jetë në gjendje të arrijë sukses edhe më të madh në zhvillimin dhe ndërtimin e vendit nën udhëheqjen e Putinit”, sipas televizionit shtetëror kinez.

Më herët, Lin Jian, zëdhënësi i ri i Ministrisë së Jashtme tha se Kina dhe Rusia janë ”partnerë strategjikë në epokën e re”.

Ndërsa vendet perëndimore po përpiqen të izolojnë Moskën në dritën e pushtimit të gjithanshëm të Rusisë në Ukrainë, Pekini, nga jashtë neutral, por që mbështet Rusinë, mbetet aleati më i rëndësishëm i Kremlinit. Xi e quajti Putinin një “mik të vjetër” në një takim vjeshtën e kaluar.

Tregtia midis Rusisë, e cila është prekur nga sanksionet perëndimore, dhe ekonomisë së dytë më të madhe në botë po lulëzon gjithashtu.

Rizgjedhja e Putinit u konsiderua si një përfundim i paramenduar, pa kandidatë të vërtetë të opozitës në fletëvotim dhe manipulime të gjera që pritej.

Vëzhguesit e zgjedhjeve nga organizata e pavarur ruse ”Golos” u ankuan për shkelje të paprecedentë në zgjedhje.

”I gjithë aparati shtetëror kishte kaluar në propagandë, shtrëngim dhe kontroll të votuesve”, tha organizata në një deklaratë.

”Përveç kësaj, censura e luftës ishte futur me ndihmën e frikës dhe dhunës”, vazhdoi ajo.

Sidomos të dielën, ditën e fundit të votimit treditor, forcat e sigurisë penalizuan votuesit për plotësimin gabim të fletëve të votimit.

Gjithashtu njerëzit u detyruan të thyejnë fshehtësinë e votimit.

“Nuk ka pasur kurrë diçka të tillë në asnjë zgjedhje më parë”, tha ”Golos”.

Sipas ”Golo”-s, vëzhguesit e pavarur nuk janë lejuar të hyjnë në qendrat e votimit dhe nuk ka pasur akses në pamjet e CCTV.

Në zgjedhjet e mëparshme, pamjet e publikuara në internet tregonin mbushje të gjerë të kutive të votimit me fletë votimi të mbushura paraprakisht./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like