JPMorgan ka ndërprerë përpunimin e pagesave të drithit! – Shqip

by admin
Spread the love

Banka amerikane JPMorgan këtë javë ndaloi përpunimin e pagesave për Bankën Bujqësore Ruse, tha të premten Rusia, pasi kërkoi veprime, jo premtime, nga Uashingtoni për të ndihmuar drithërat dhe plehrat ruse të arrijnë tregjet globale. JPMorgan kishte trajtuar disa pagesa ruse të eksportit të grurit gjatë muajve të fundit me sigurime nga Uashingtoni. Megjithatë, ky bashkëpunim u ndal këtë javë, tha të premten Ministria e Jashtme ruse.

Moska kishte lejuar eksportin e sigurt të grurit të Ukrainës nëpërmjet Detit të Zi për vitin e kaluar sipas një marrëveshjeje që u largua më 17 korrik. Rusia ka një listë kërkesash që dëshiron të plotësohen përpara se të kthehet në marrëveshje. Sipas një pakti të lidhur – i ndërmjetësuar gjithashtu në korrik 2022 – zyrtarët e OKB-së ranë dakord të ndihmojnë eksportet ruse të ushqimit dhe plehrave të arrijnë tregjet globale.

Një kërkesë kryesore ruse ka qenë rilidhja e Bankës Ruse Bujqësore me sistemin e pagesave ndërkombëtare SWIFT. Ajo u ndërpre nga Bashkimi Europian në qershor 2022 pas pushtimit rus të Ukrainës. Zakharov, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, tha se Perëndimi dhe Kombet e Bashkuara “u përpoqën të paraqesin (përpunimin e pagesave nga JPMorgan) si një alternativë funksionale ndaj SWIFT.”

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken u tha gazetarëve të enjten se Uashingtoni do të vazhdojë të bëjë “çfarëdo që është e nevojshme” për të siguruar që Rusia të mund të eksportojë lirshëm ushqime nëse marrëveshja e drithit të Detit të Zi ringjallet. Ndërsa eksportet ruse të ushqimit dhe plehrave nuk i nënshtrohen sanksioneve perëndimore të vendosura pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, Moska ka thënë se kufizimet në pagesa, logjistikë dhe sigurime kanë penguar dërgesat.

Zyrtari i lartë i sanksioneve të Departamentit Amerikan të Shtetit, James O’Brien, tha të premten se Rusia duhet të ishte e qartë për atë që kërkon dhe çfarë përbënte sukses, duke sugjeruar se duhet të jetë sasia e ushqimit dhe plehrave që arrin në botë. Rusia mund të eksportojë të paktën 55 milionë ton drithë në sezonin e marketingut 2023/24, pak më pak se 57 milionë tonë të vlerësuar në sezonin 2022/23, tha muajin e kaluar Unioni Rus i Grain.

Eksportet e Ukrainës për sezonin 2022/23 ishin pothuajse 49 milionë tonë, sipas të dhënave të Ministrisë së Bujqësisë. Gati 33 milion ton prej tyre u dërguan sipas marrëveshjes së Detit të Zi. Vendet perëndimore kanë akuzuar Rusinë për përdorimin e ushqimit si armë lufte duke hequr dorë nga marrëveshja e Detit të Zi, e cila kishte ndihmuar në uljen e çmimeve globale të ushqimit dhe më pas duke kryer sulme të përsëritura ajrore në portet e Ukrainës dhe dyqanet e drithit.

Rusia është ankuar se nuk kishte grurë të mjaftueshëm ukrainas në vendet më të varfra. Kombet e Bashkuara kanë argumentuar se marrëveshja i ndihmoi të gjithë sepse uli çmimet me 23% nga niveli rekord në javët pas pushtimit të Rusisë.

/ SCAN

You may also like