Izraeli feston ardhjen e mallrave përmes Emirateve, Saudisë dhe Jordanisë – Shqip

by admin
Spread the love

Ministrja e Transportit e Izraelit, Miri Regev, u shfaq në një videoklip duke qëndruar në një nga portet e Indisë, ku inspektoi portin që lidh Indinë me Emiratet, pasuar nga transporti tokësor i mallrave në Izrael, duke kaluar nga Arabia Saudite dhe Jordania.

Ajo tha: “Tani jemi në portin e Mundrës, porti më i madh në Indi në veriun e largët, nga i cili vijnë mallrat… të gjitha ato dërgesa në Emiratet, dhe nga Emiratet me rrugë tokësore në Izrael”.

Ajo shtoi: “Lufta na imponoi sfida. Sfida më e madhe është se si të dorëzohen mallrat në Izrael. Izraeli është si një ishull dhe të gjitha mallrat vijnë nga deti.”

Ajo vuri në dukje se kjo rrugë është një alternativë ndaj Detit të Kuq për shkak të sulmeve të grupit Houthi jemenas mbi anijet që vijnë në Izrael, duke shpjeguar se mallrat nga Minar Mundra në Indi shkojnë nga deti në Emirate, dhe më pas transportohen me kamionë nëpërmjet Arabisë Saudite, pastaj Jordanisë dhe më pas në Izrael.

Ministri izraelit bllokon dërgimin e miellit në Gaza

E nga ana tjetër, ministri ultra-nacionalist i Financave i Izraelit, Bezalel Smotrich, po bllokon dërgimin e miellit në Rripin e Gazës, duke thënë se furnizimet e financuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të destinuara për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinë (UNRWA).

“Dërgesa është bllokuar për javë të tëra në portin e Ashdodit në Izraelin jugor, pasi Smotrich urdhëroi autoritetet doganore që ‘të mos e lëshojnë dërgesën për sa kohë që marrësi është UNRWA’”, raportoi të martën uebfaqja amerikane Axios.

Nivelet më të larta të administratës së presidentit amerikan Joe Biden ngritën mundësinë e dërgesës së miellit më shumë se një muaj më parë, tha ajo, duke cituar zyrtarë amerikanë dhe izraelitë.

Video: “Qentë lehin dhe karvani vazhdon”

Kështu komentuan mediat izraelite demonstrimin e rreth njëqind jordanezëve pranë rrugës nëpër të cilën kalojnë kamionët drejt Izraelit sionist.

Një publik dhe entitet i përbuzur dhe ekstremist që flet me terma që tallen me popullin jordanez. /tesheshi.com/

 

 

 

You may also like