Intensifikohen sulmet në të gjithë Gazën, ndërsa përpjekjet për ringjalljen e bisedimeve dhe armëpushimit vazhdojnë – Shqip

by admin
Spread the love

Në një periudhë 24-orëshe, sulmet izraelite kanë rezultuar në vdekjen e 77 palestinezëve në Gaza, sipas raporteve të fundit nga autoritetet shëndetësore. Ndërkohë, Egjipti ka nisur një raund të ri bisedimesh me delegacionin izraelit në përpjekje për të arritur një armëpushim me liderët e Hamasit. Ushtria izraelite ka konfirmuar vrasjen e një figurë të lartë të Xhihadit Islamik gjatë një operacioni në Gaza, duke theksuar se ka marrë masa për të minimizuar dëmet ndaj civilëve.

Situata në Gaza mbetet e tensionuar, me raporte të vazhdueshme të sulmeve ajrore dhe dëmeve në infrastrukturën civile. Përpjekjet për të arritur një armëpushim janë intensifikuar, me ndërmjetësimin e Katari dhe Egjiptit, por ende pa një zgjidhje të qëndrueshme. Izraeli ka përjashtuar çdo shtyrje të marrëveshjes, duke u angazhuar të vazhdojë operacionet kundër Hamasit, ndërsa grupi militant shpreson për një pezullim të luftimeve dhe tërheqjen e forcave izraelite.

Ndërsa bisedimet vazhdojnë, komuniteti ndërkombëtar vëzhgon me shqetësim të rritur, duke u lutur për një zgjidhje paqësore që do të sjellë stabilitetin dhe do të ruajë jetët e atyre që janë të prekur nga konflikti.

You may also like