Gruaja e mbështeti deri në frymën e fundit Navalnyn, vajza e tij: Jam krenare për babanë tim, kur isha e vogël shmangia spiunët…

by admin
Spread the love

Daria dhe Yulia Navalnaya janë vajza dhe gruaja e disidentit rus Alexei Navalny, i cili vdiq më 16 shkurt në burg në Rusinë veriore, ku u ndalua si kundërshtar i qeverisë së Vladimir Putin dhe për angazhimin e tij për të luftuar korrupsionin në Rusi.

Por përtej lidhjes së gjakut, si vajza ashtu dhe gruaja e tij kanë ndarë të njëjtën beteje me Navalny. Familja Navalny përfaqëson luftën për drejtësi, transparencë dhe liri në Rusi . Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme, ata kurrë nuk kanë pushuar së luftuari për të promovuar ndryshime pozitive në vendin e tyre.

Kush është Yulia Navalnaya?

Yulia Navalnaya , gruaja e Alexei Navalny që nga viti 2000, është bërë një figurë emblematike e rezistencës dhe mbështetjes për burrin e saj dhe kauzën e tij. E lindur më 24 tetor 1976, nëna e saj punoi në Minlegprom të BRSS – ministria për prodhimin e mallrave të konsumit – dhe një shkencëtare sovjetike. Yulia studioi ekonomi në Universitetin Ekonomik Rus Plekhanov. Nëna e saj u martua përsëri me një zyrtar të Komitetit të Planifikimit Shtetëror të BRSS dhe dukej se Yulia mund të ndiqte një karrierë politike. Në vend të kësaj, ajo fillimisht iu përkushtua karrierës si ekonomiste dhe më pas mbështeti jetën dhe politikën e të shoqit. Së bashku ata patën dy fëmijë, Dasha (Daria) dhe Zakhar, të lindur në 2001 dhe 2008.

Ajo u takua me Alexei Navalny kur të dy ishin ende studentë dhe që atëherë ka qenë pranë tij. Ajo konsiderohet si “Gruaja e Parë” e opozitës ruse, pasi ka qëndruar pranë bashkëshortit të saj në çdo veprim për të ekspozuar korrupsionin e Kremlinit dhe duke u shfaqur në vend të tij në angazhime të panumërta publike, përfshirë çmimet Oscar dhe duke u kërkuar mbështetësve të tij që të mos dorëzohen kurrë, edhe kur Navalny përfundoi në burg.

Në vitin 2018, pas publikimit të një hetimi që zbuloi korrupsionin e përhapur në prokurime dhe arrestimit të bashkëshortit të saj, Yulia Navalnaya nuk u tërhoq. Ajo mori një rol edhe më të madh pas helmimit të burrit të saj në vitin 2020: ajo doli në skenën botërore dhe e bindi Gjermaninë që të pranonte të kujdesej për të, madje u përball me vetë Vladimir Putinin, duke kërkuar leje për ta nxjerrë burrin e saj jashtë vendit. Disa media të pavarura ruse e shpallën Heroin e Vitit për vitin 2020 për vendimmarrjen e saj të shpejtë dhe refuzimin për t’iu përkulur vullnetit të autoriteteve ruse.

Vetëm disa muaj më vonë, pasi ajo dhe burri i saj vendosën të ktheheshin në Rusi pas një periudhe mërgimi të vetë-imponuar për ta lejuar atë të pushonte siç duhet, Navalny u ndalua në një pikë kontrolli kufitar. Ai tha në atë kohë: Gjëja më e rëndësishme që tha Alexei është se ai nuk ka frikë. Dhe unë as nuk e bëj. Ju bëj thirrje të gjithëve të mos keni frikë.

Dy ditë më parë, pasi mësoi për vdekjen e bashkëshortit, ajo deklaroi: Nëse është e vërtetë, dua që Putini, i gjithë ekipi i tij dhe të gjithë miqtë e tij të dinë se do të përgjigjen për atë që i bënë vendit tonë, familjes time dhe burrit tim. Ai duhet të marrë përgjegjës për të gjitha gjërat e tmerrshme që na ka bërë.

Daria Navalnaya, vajza e Alexei Navalny që u zotua të mos ndalojë kurrë së luftuari

Daria Navalnaya, e njohur gjithashtu si Dasha , është vajza e Alexei Navalny dhe Yulia Navalnaya. E lindur në vitin 2001, ajo filloi studimet për psikologji në Universitetin Stanford, Kaliforni, në vitin 2019. Në vitin 2021, ajo pranoi çmimin Sakharov të Parlamentit Evropian në emër të babait të saj, çmimi më prestigjioz i Bashkimit Evropian për të drejtat e njeriut. Daria është bërë një ndikuese e mediave sociale dhe si babai i saj, një aktiviste. Ai mori pjesë në intervista të shumta në të cilat diskutoi shpresat e tij për të ardhmen e Rusisë.

Daria Navalnaya ka folur disa herë për babain e saj dhe fushatat e tij kundër korrupsionit zyrtar në Rusi. Në vitin 2023, në një intervistë për CNN me gazetarin Erin Burnett, ajo tha se ” nuk do të ndalojë së luftuari ” derisa Putini të përfundojë luftën dhe të lirojë babanë e tij dhe të burgosur të tjerë politikë në vend.

Në intervistën e gjerë në CNN, Daria ofroi gjithashtu njohuri se çfarë do të thoshte të rriteshe nën syrin vigjilent të qeverisë ruse. Ajo tregoi se si ajo dhe vëllai i saj luanin duke shmangur spiunët ndërsa udhëtonin në transportin publik.

Duke folur për arrestimet e ndryshme të babait të saj, Daria tha: Kam folur me prindërit e mi dhe mësova se edhe nëse policia nuk na pëlqen, babai po bën gjënë e duhur . Unë kam qenë gjithmonë krenar për këtë. Ai dëshiron më të mirën për vendin e tij. Ai dëshiron që unë dhe vëllai im më i vogël të kemi një të ardhme të mirë në këtë vend.

Në një intervistë të vitit 2021 me Spiegel, Daria zbuloi se, deri në moshën 10 vjeçare, fëmijëria e saj kishte qenë në të vërtetë normale. Vetëm pasi babai i saj u mor në paraburgim në vitin 2011, gjërat filluan të ndryshojnë. Alexei u arrestua më 5 dhjetor 2011 dhe u dënua me 15 ditë burg “për sfidë ndaj një zyrtari qeveritar”.

Në të njëjtën intervistë, Daria zbuloi se si ndan shumë ngjashmëri me të atin.

“Gjithmonë e kam marrë pas babanë tim, flas si ai dhe lëviz si ai. Mami shpesh më qortonte për këtë. Ajo nuk donte që unë të adoptoja sjelljet e tij. Duhet të isha më femërore,” tha ajo.


Top Channel

You may also like