GJERMANI- Të Gjelbrit zgjedhin krerët e rinj të partisë

by admin
Spread the love

BERIN, 29 janar /ATSH-DPA/- Partia Gjermane e Gjelbër filloi ditën e dytë dhe të fundit të konferencës së partisë , gjatë së cilës delegatët duhet të zgjedhin një ekip të ri drejtues për partinë pasi ata që janë aktualisht në detyrë janë bërë ministra të qeverisë.

Nën moton “Rrënjët për të ardhmen”, delegatët do të zgjedhin dy bashkëkryetarë të rinj për të zëvendësuar Annalena Baerbock dhe Robert Habeck, të cilët tani shërbejnë si ministër i Jashtëm dhe ministër i Ekonomisë së Gjermanisë.

Ricada Lang dhe Omid Nouripour konkurrojnë për t’u bërë bashkë-presidentët e rinj të partisë. Lang vjen nga krahu i majtë i partisë, ndërsa Nouripour shihet si një pragmatist.

Partia e Gjelbër ka pasur tradicionalisht një sistem bashkë-kryetar, ku një president mashkull dhe një femër ndajnë pushtetin.

Vetëm një numër i vogël i anëtarëve të lartë të partisë do të marrin pjesë personalisht në konferencën e Berlinit, ndërsa të gjithë delegatët e tjerë do të votojnë online. Pavarësisht rritjes së saj të pritshme në bashkëkryetare, vetë Lang nuk do të marrë pjesë për shkak të testit pozitiv të koronavirusit në fillim të kësaj jave.

Të Gjelbërit u përfshinë së fundmi në një skandal financiar, me raporte se prokuroria e Berlinit po hetonte të gjithë bordin e drejtorëve të partisë, duke përfshirë Baerbock dhe Habeck, me dyshimin për shkelje të besimit.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like